İnternet haber ve sosyal medya yasası olarak bilinen Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. HALK54 ekibinin mikrofon uzattığı Sakaryalı vatandaşlar, dezenformasyon yasası için bakın ne dedi!

Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer
Kamuoyunda “Dezenformasyon Yasası' ve muhalif kesimlerce de "Sansür Yasası” olarak adlandırılan, internet medyası ve sosyal medya ile ilgili yeni yaptırımlar öngören “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” bugün (18.10.2022) Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Söz konusu 7418 Sayılı Kanun geçtiğimiz hafta Perşembe (13.10.2022) günü TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerde AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmişti.

HALK54 ekibi son haftalarca en çok konuşulan dezenformasyon yasasının Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından sosyal medya ve basın yayın için öngören yükümlülükler konusunda sokakta vatandaşların görüşlerini almak için mikrofon uzattı. 

‘Efsane indirimler’ mercek altında ‘Efsane indirimler’ mercek altında

Dezenformasyon yasası ile ilgili HALK54 mikrofonuna konuşan Sakaryalı vatandaşlardan kimi konuşmayarak yasayı proresto etti, kimi de yasanın iptal edilerek yeniden düzenleme yapılmasını istedi. 

Bazı vatandaşlar ise "Sosyal medya için yapılan düzenleme gerekliydi" şeklinde konuştu. 

Halk54.com farkıyla vatandaşların dezenformasyon yasasıyla ilgili görüşlerini ayrıntılı bir şekilde videodan izleyebilirsiniz.