Can Toka

Milletvekili Bayraktar, Karasu'da engelli vatandaşlarla kahvaltı programında buluştu Milletvekili Bayraktar, Karasu'da engelli vatandaşlarla kahvaltı programında buluştu

HALK54 ekibi, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in "Tüm sınıflarda müfredat değişecek, Müfredat çok ağır öğretmenler konuları yetiştiremiyor. Müfredat ağır, hafifleteceğiz. Yeni dersler eklenebilir ve mevcut derslerden çıkartılanlar olabilir yapılacak değişiklik aralık ayında paylaşılacak" açıklamasıyla ilgili Sakaryalıların değerlendirmesini aldı.

Vatandaşlar 22 yılda bu güne kadar 9 Milli Eğitim Bakanı değişmesi nedeniyle eğitimin tam bir rayına oturmadığını, eğitimin dünya standardında olması gerektiğini belirtirken, atama bekleyen bir öğretmen annesi kızının 82 KPSS puan olmasına rağmen sözlü mülakata alındığını belirterek "Hani mülakat kalacaktı" diye sordu.

Bir gurbetçi kadın da Almanya’da eğitim sisteminde öğrenciler uzun süreli ders görmediğini, belirli süreler standartlar için yüksek eğitim gördüğünü anlattı, "Almanya'da yaşam koşulları ve parasal değeri Türkiye ile kıyasları röportajlarda görüyorum çok yanlış değerlendirme yapılıyor" dedi.

Vatandaşlar eğitim öğretim sisteminin yükseltilmesi için köklü değişiklik yapılması gerektiğini, müfredat değişikliğini eğitim uzmanlarınca sağlıklı ve dünya standartlarına uygun olmasını istedi. Gençlerde "Eğitim sistemi yeterli değil" diyerek yurt dışında eğitim görmek için gideceklerini belirttiler.