Haber: Can Toka

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz gün “50+1” açıklaması dört yıllık tartışmayı yeniden gündeme getirdi. Erdoğan, "50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla 'en fazla oyu alan aday seçilir' denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır" diye konuşmuştu.

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP lideri Bahçeli ise geçmiş konuşmalarını hatırlatarak 50+1 formülünde ısrarcı olduğunu dile getirdi. Bahçeli "Milletvekili, belediye başkanı, muhtar seçmiyoruz. Cumhur'un bütününü temsil edecek cumhurbaşkanı seçiyoruz. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz." dedi. 

'Yüzde 50+1' tartışması gündemdeki yerini korurken, HALK54 ekibi, cumhurbaşkanı seçimi için zorunlu olan 50+1 kuralının değiştirilmesi ile ilgili sokakta Sakaryalı vatandaşların görüşünü aldı.

HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlar, "Böyle mantıksız bir şey olabilir mi? Madem şuan 50+1 mantıksız niye zamanında bu kuralı getirdiniz? 50+1 kuralı kalkarsa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bahçeli'ye ihtiyacı kalmayacak. Herkes menfaatine göre davranıyor. Bugün siyah diyen yarın beyaz diyor. Olan vatandaşa oluyor." yorumunda bulundu.