Can Toka

25 Kasım 2023 Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Sakarya'da da çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Gündemin ve sokağın nabzını tutmayı sürdüren Halk54.com ekibi, sokakta Sakaryalı vatandaşlara kadına yönelik şiddeteve öldürme olaylarının artarak sürmesinin nedenini sordu. 

Vatandaşlar şiddetin başlıca nedenlerini ekonomi durumunun bozulması, eğitim eksikliği, kadın ile erkeğin kendilerini tam tanımadan evlenmesi ve görüş ayrılıkları olarak sıralayarak, şiddet ve öldürme olaylarının meydana geldiğini, şiddeti önlemek için cezaların ağır ve caydırıcı olması gerektiğine vurgu yaptılar.

Kadınlar halk54.com mikrofonlarına yaptığı açıklamada ömür boyu nafaka uygulamasının sona erdirilmesiyle şiddetin son bulacağını söyleyerek, "Kadına nafaka veriyor. Kadın başka erkekle yaşamasını hazmedemiyor. Bundan dolayı öldürme olayları yaşanıyor" dediler.

Bazı vatandaşlar ise "İlköğretimde müfredata ders olarak aile ve kadın değerlerinin örf adetlerinin eğitimin verilmesi için adım atılması ileriye dönük şiddettin sona ermesine yarayacak" dedi.

Kadına yönelik şiddettin hukuki açıdan HALK54 mikrofonuna değerlendiren av. Nuri Oktay, "İlk başta ekonomik sorunlardan meydan geliyor. Olaylar evlenen çiftler bir birlerini yeterince tanımadan evlilik yapıyorlar. İleride geçimsizliğe neden oluyor. Bir başka faktörde cezaların yeterli olmadığından kaynaklanıyor. Cezaların ağır ve olayın meydana gelmeden önce caydırıcı şekilde düzenleme yapılması gereğine ihtiyaç var. Bütünlüğünü koruyacak eğitimin ilkokullarda ders olarak okutulması gerekiyor." dedi.