Hüseyin Cumalı

Sakarya Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Ali Bektaş’ın ev sahipliğinde Sakarya’nın akil insanları bir araya geldi. AK Parti Sakarya Milletvekilliğinin yanı sıra AK Parti Genel Başkanlığı görevini sürdüren ve ardından Türkiye’nin Hollanda Lahey büyükelçiliği’ne yapan Şaban Dişli, AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Çiğdem Erdoğan Atabek, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç, şehrin önemli sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile Sakarya’nın önde gelen iş insanları katıldı. 

7d42bc28-545c-47ce-811a-b1262d307aa3

Açılış konuşmasını yapan Sakarya Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Ali Bektaş dost meclisinde Sakarya’nın sıkıntılarını ele almak istediklerini dile getirdi. Başkan Bektaş, “Bu toplantının amacı şehrimizin ileri genellerinin bir araya gelerek şehrimize katma değer kazandırması için beyin fırtınası yapmasıdır. Burada herkes fikrini ve kendi ilgi alanlarındaki sıkıntılarını aktararak el birliğiyle neler yapabilirizi masaya yatırmaktır. Ev sahibi olarak bizi kırmayıp bu toplantıya katılanlara teşekkür ediyorum” dedi. 

Şehrin ileri genellerinin buluştuğu toplantı da söz alan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, “Sakarya’da sanayi çevreci ve Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile büyüyor.  Bilim, Sanayi ve teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın dediği gibi Sakarya’da genelinde yüzde 2 oranında sanayi olmasına da dikkat ediyoruz. Ayrıca tarım konusunda da çok hassas davranıyoruz. Sakarya’da sanayi ile tarımın birlikte büyümesine dikkat ediyoruz” dedi.

SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi Next projesinin atölye buluşması gerçekleştirildi SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi Next projesinin atölye buluşması gerçekleştirildi

Sakarya’da yüzde 43 oranında ekili tarım yapıldığını anımsatan Sakarya Ticaret Borsası (STB) Başkanı Mustafa Genç, “ Atalarımızdan gelen ekilebilir tarım arazilerini bizler geleceğimiz olan çocukları da aynı yüzde oranıyla bırakmamız lazım. Bunun için de tarım arazilerini korumalıyız. Sakarya’da fındık ve mısır ekiminin önemli bir yeri var. Bu iki konu ve diğer konularda çiftlerimizin her türlü sıkıntısının yanında olmalıyız” diye konuştu. 

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek ise 5 yıldır Sakarya milletvekilliğini yaptığını anımsatarak, “Şimdi bir 5 yıl için yine milletvekili adayı oldum. Parti olarak her birimizin hedefi ülkemize ve şehrimize en iyi hizmeti yapmaktır. Az önce konuşan başkanlarımızın da altını çizdiği gibi tarım ve sanayi konusunda bizlerde çok hassasız. Sanayi ile tarım birbiriyle bir bütün olarak büyükse şehrimiz kazanır” dedi. 

83b1a8d3-c379-42c2-9b2a-ca191d4f9f2e

Uzun yıllar AK Parti Sakarya Milletvekilliğinin yanı sıra AK Parti Genel Başkanlığı görevini sürdüren ve ardından Türkiye’nin Hollanda Lahey büyükelçiliği’ne yapan Şaban Dişli dünya ekonomisiyle ilgili önemli bilgiler paylaştı. Çin’in ekonomik anlamda Amerika’yı yakalamak için büyük çaba sarf ettiğini anımsatan Dişli, yine Çin’in dünya ekonomisinde kullanılan Amerikan doları yerine kendi parasını rezerv yapmayı planladığını anımsattı. Dünya’nın Covid-19 ile büyük bir sınav verdiğini ve bu sınavın etkisi bitmeden Ukrayna ile Rusya savaşının patlak verdiğini anımsatan Dişli, “Şu anda bu savaş nereye evirilecek! Dünya bu sorunun cevabını arıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikili ilişkileri ve tecrübesiyle tahıl koridorunu açtığını da anımsatan Dişli, “Ukrayna’nın tahılı sevk edilmesiyle dünyanın bir çok noktasında yiyecek sıkıntısı çeken ülkeler nefes aldı. Özellikle Afrika kıtasına bu tahıl gitmeseydi buradaki insanlar batıya göç etmek zorunda kalırdı” diye konuştu. Bir soru üzerine konuşan Dişli, “Dünya bankaları bir süreçten geçiyor. ABD’de sıkıntı yaşayan bankalar var. Bunun yansıması Avrupa’ya oluyor. Dolayısıyla biz güçlü bir Cumhurbaşkanı ve meclis seçmeliyiz. İstikrar ve güven demeliyiz. Bu ekonomi için çok önemlidir” dedi.

Yine bir soru üzerine konuşan Dişli, “Cumhurbaşkanı ile meclis çoğunluğunun dengeli olmalıdır. Bir zamanlar Cumhurbaşkanı Necdet Sezer gibi olmamalıdır. Böyle bir tabloya biz topal örnek diyoruz. Eğer Cumhurbaşkanı başka ittifak, meclis başka ittifak olursa ülke için iyi olmaz. Herkes seçim günü iki eliyle başını ortaya alıp düşünsün, öyle oyunu kullansın. Şunu da söylemek isterim. 40 yıllık siyasi tecrübesi, 20 yılı geçkin iktidar tecrübesi, dünya liderleriyle özel dostluğu olan Cumhurbaşkanımız Erdoğan dünyanın böyle zor bir süreçten geçtiği bir dönemde ülkemiz için bir şanstır” diye konuştu.

97ceb2a4-9ceb-445c-b2d2-31c1a813cf13