Söğütlü'de bulunan 3'üncü Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yaklaşık 100 dönümlük alanda faaliyet gösteren Çiftçiler Birlik Kağıtçılık A.Ş.; Kâğıt Peçete, Tuvalet Kâğıdı, Kâğıt Havlu, Yetişkin Hasta Bezi ve Bebek Bezi üretimi yapıyor.

Mavi Beyaz, Flexi, Flexilife, Baby&baby, Bluewhite, Çeksil, Tempak markalarıyla ürünlerini ulusal ve uluslararası pazarda satan firma şimdi de kendi ihtiyacı olan kâğıdın üretimi için harekete geçti. Firma halihazırda kâğıt ihtiyacını piyasadan satın alarak karşılıyordu.

VALİLİĞE BAŞVURDULAR
Sakarya Valiliği'ne Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu yapan Çiftçiler Birlik Kağıtçılık A.Ş. Sakarya şubesi, gereken izinler çıkarsa selüloz ve atık kâğıtlardan kâğıt üretecek.

SELÜLOZ VE ATIK KÂĞITTAN ÜRETECEKLER
Yıllık 56 bin ton kâğıt üretmeyi planlayan firmanın üretiminin ne kadarının selüloz ve ne kadarının atık kağıt kullanılarak yapılacağı; dünya piyasalarındaki selüloz fiyatı, iç piyasadaki atık kağıt arzı ve atık kağıt fiyatlarına bağlı olarak değişkenlik gösterecek.

Kağıt üretiminde; selüloz kullanılması durumunda yurt dışından ithal edilecek, atık kağıt kullanılması durumunda ise Tehlikesiz Atık Toplama-Ayırma ve Ambalaj Atığı Toplama-Ayırma belgesine sahip tesislerden temin edileceği bildirildi.

82 KİŞİYİ İŞE ALACAKLAR
Mevcut fabrikasında 218 kişi çalıştıran firma, kâğıt fabrikası yatırımıyla 82 kişiyi daha istihdam ederek çalışan sayısını 300'e çıkarmayı planlıyor.

3. OSB yönetimi firmanın kâğıt fabrikası yatırımına onay verirken, Sakarya Valiliği'nin ÇED raporuyla ilgili kararı bekleniyor.

745 MİLYON LİRALIK YATIRIM
Firma tarafından hazırlanan ÇED raporunda proje bedeli 745 milyon 177 bin 290 lira olarak belirtildi.

BİRİ FAALİYETTE, BİRİNİN İNŞAATI SÜRÜYOR
Sakarya'nın Pamukova İlçesinde Aktül Kâğıt isimli firmanın kâğıt fabrikası bulunuyor.
Türkiye'de çeşitli sektörlerde yatırımları bulunan SANKO Holding de Ferizli OSB'de Aquakraft Kağıt Ambalaj Sanayi adıyla bir kâğıt fabrikasının inşaatına devam ediyor. (medyabar)