Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiği belirtildi. 

Cip ile kamyonet çapıştı: 1 yaralı Cip ile kamyonet çapıştı: 1 yaralı

Açıklamada, "Karabük merkezde 26.03.2023 tarihinde Filyos Çayı’nda cansız bedeni bulunan Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada, olayın aydınlatılması amacıyla Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı Koordinesinde Karabük İl Jandarma ve Karabük İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ortaklaşa çok yönlü yapılan araştırmalar sonucu eş zamanlı Cumhuriyet Savcısından gözaltı ve arama kararı alınmış; 06.00-09.00 saatleri için alınan karar neticesinde; şüpheliler S.Ç, İ.Ç, Y.Y ve iki yabancı uyruklu şahıs gözaltına alınmıştır. 3 Nisan sabahı belirlenen ikisi yabancı uyruklu üçü Türk toplam 5 şüphelinin evlerinde aramalar yapılmıştır" denildi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) öğrencisi olan Ibouanga'nın ölümü sonrası KBÜ'deki arkadaşları ve Afrikalı öğrenciler eylemler düzenleyerek, Ibouanga'nın cinayete kurban gittiğini iddia etmişlerdi.

Gabonlu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın 1 gün önce annesine yolladığı mesaj ortaya çıkmıştı. Genç kızın annesine; "Sınavı geçersem, Sakarya’da okumamın önünde hiçbir engel olmadığını söylediler. Neden korkuyorsun ki? Bırak gideyim sana yalvarıyorum anneciğim. Lütfen, yalvarıyorum. Burada bize nasıl davrandıklarını bilmiyorsun, bildiğin gibi değil. Burada kalmak istemiyorum, bırak gideyim. Babamdan da izin isteyeyim, bırakın buradan gideyim” dediği ileri sürülmüştü.