Sigorta şirketlerinin, fahiş oranda artan hasar maliyetleri nedeniyle poliçe kesmekten imtina etmeye başladıkları belirtiliyor.

Sektörde yaşanan bu kaotik durum, başta sigorta acenteleri olmak üzere hemen her sektörde olumsuzluklara ve kayıplara neden oldu.

Milyon dolarlık fabrika yatırımlarını, yüksek maliyet ve yüksek risk nedeniyle sigortalamaktan geri duran sigorta şirketleri, zorunlu trafik sigortalarında dahi güçlükler çıkarmaya başladı.

Fabrikasını sigortalatamadığı için sorunlar yaşayan sanayiciler, şirket araçlarının zorunlu trafik sigortasını da yaptıramaz duruma gelince tepki gösterdi.

‘RİSK ANALİZİ YAPMADAN RET CEVABI’

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ali Bahar, sigorta şirketlerinin artan maliyetler nedeniyle poliçe kesmekten imtina etmeye başladığını ve bu yaklaşım nedeniyle fabrikaların sigorta başvurularına risk analizi dahi yapılmadan ret cevabı verildiğini belirtti.

Bahar, bölgedeki bazı firmaların sigortasız şekilde üretim yapmak zorunda kaldığını söyledi.

Sigortacılık sektöründeki sorunların sanayi üretimini ve ülke ekonomisini tehdit eder bir boyuta ulaştığını söyleyen Bahar; tarım, gübre, mobilya, soğuk hava deposu, plastik, kimya, geri dönüşüm ve boya sektörlerinde üretim yapan fabrikaların birçoğunun, sigortasız bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti.

‘BİRÇOK FABRİKA SİGORTASIZ ÜRETİM YAPIYOR’
Bu tesislerde meydana gelecek muhtemel bir yangın ya da doğal afetlere bağlı hasarın tanzim yolunun kapalı olduğunu aktaran Bahar, “Sigorta şirketleri riskli olarak nitelendirdikleri sektörlerde üretim yapan tesisleri hiç görmeden, yerinde incelemeden, risk analizi dahi yapmadan başvurularını ret ediyor” dedi.

“Şu an bölgemizde üretim yapan birçok fabrika, ne yazık ki sigortasız bir şekilde faaliyetlerini sürdürmek durumundadır” diyen Bahar, şöyle devam etti:

“Yılların emeği ile kurulmuş, yüzlerce kişiye istihdam sağlayan, kent ve ülke ekonomisine katma değer üreten bu kıymetler, muhtemel bir yangın ve doğal afet sonucunda yok olup gitme tehlikesi ile karşı karşıyadır.


Bölgemizde iki büyük yangın felaketi yaşanmış, iki dev tesisimiz, birkaç saat içerisinde alevlere yenik düşüp, kullanılamaz hale gelmiştir. Söz konusu bu iki tesisimiz, kısa sürede yaralarını sarmış ve üretime devam etmiştir.

Kaybın telafi edilip tesisin ülke ekonomisine kazandırılmasındaki en önemli etken, kusursuz hazırlanmış sigorta poliçeleridir. Ancak şu anda, ülke ekonomisini ve sanayicilerimizi, muhtemel bir kayıp karşısında tanzim edecek bir sistem ne yazık ki devrede değildir.”

‘İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR BOYUTA ULAŞTI’

Bahar ayrıca, sorunun günden güne derinleştiğini ve sektördeki sıkıntıların hem sanayiciler hem vatandaşlar hem de sigorta acenteleri için, içinden çıkılmaz bir boyuta ulaştığını ifade etti.

Şirket araçlarının zorunlu trafik sigortasının dahi yapılamaz hale geldiğini anlatan Bahar, sigorta şirketlerinin yaklaşık 7-8 aydır zorunlu trafik sigortası yapmaktan imtina ettiğine vurgu yaptı.

“Araçlarımızın kaskosunu yaptırabiliyoruz, fakat çalıştığımız sigorta acenteleri vasıtasıyla zorunlu trafik sigortası yaptırmakta, büyük zorluklar yaşıyoruz” diyen Bahar, şöyle devam etti:

“Sigorta şirketlerinin hasar maliyet hesaplarını gözetmesi, acenteleri poliçe yazdıramaz duruma getirmiştir.

‘GELİR KAYBINA YOL AÇIYOR’

Sonuç olarak da sanayicilerimiz şirket bünyesinde kullandıkları araçlarının zorunlu trafik sigortasını yaptıramadıkları bir durumla karşı karşıya kalmıştır. Fakat işin trajikomik tarafı, çalıştığımız sigorta acenteleri dışındaki yerlerden, bankaların cep şubeleri ya da bu alanda hizmet veren internet sitelerinden, birkaç dakika içinde, zorunlu trafik sigortası yaptırılabilmektedir.

Bu durum acente-sanayici/acente-vatandaş arasındaki sorunları körüklemekle kalmıyor, sigorta acentelerini itibarsızlaştırıp, gelir kaybı yaşamasına neden olmaktadır.

Acentelerin değersizleştirilmesi, sorunlar yumağı haline gelmiş olan sigortacılık sektörünün ipinin çekilmesi anlamına gelmektedir. Sigorta şirketlerini, bu vahim hatadan bir an önce dönmeye ve acentelerini daha da güçlendirecek adımları ivedilikle atmaya davet ediyoruz.”