Halk54.com Özel Haber

Sapanca gölü çevresinde yıllardır süren yasa ihlaline tepki giderek artıyor. Anayasal hak olan ve kıyı kanunuyla kesinleştirilen yasaya göre “Türkiye Cumhuriyeti devletinde hiç bir şekilde kıyı kenar çizgisi halka kapatılamaz. Sahiller halka açıktır. Bu anayasal bir haktır" denmesine rağmen Sapanca'da isteyen isteğini yapıyor. Kıyı şeridinde bulunan villa, ev, işyerleri, restoranlar, askeri tesis ve lüks oteller yasaya rağmen halka açık alanları ihlal etti. Anayasal haklarını istediklerini belirten vatandaşlar “yasa neden uygulanmıyor” diye sordu.

AK Parti, İYİ Parti, CHP ve MHP Sakarya Milletvekilleri, Sakarya Valisi, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı, Sapanca Kaymakamı, Sapanca Belediye Başkanı, Arifiye Belediye Başkanı, Arifiye Kaymakamı, Serdivan Belediye Başkanı, Serdivan Kaymakamı, SASKİ Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Sakarya İl Müdürlüğü’nü göreve davet eden vatandaş, Anayasal haklarını istediklerini söyledi. Kıyı şeridinin halka açılmasını gerektiğini savunan vatandaşlar ise “Halkın anayasal haklı olan kıyı şeridi bir an önce açılsın” dedi.

Sapanca Gölü kıyısında halka açık plaj ve kıyıların zaman içinde özel sektör tarafından kiralanarak halka kapatıldığını belirten vatandaş, “Devleti temsil edenler görevini yapmalarını istiyoruz. Halkın hakkını savunmamalarını istiyoruz. Yasa ortada ve yasanın uygulanmasını istiyoruz. Ayrıca Sapanca Gölü’nün Kocaeli tarafında da durum aynı ve buradaki sosyal tesisler gölü kirletiyor. Bu konuda gerekli çalışma yapılmaz ise gölümüz daha da kirlenecektir” dedi.

d243e8de-2ec0-4030-a39d-0f0137665cc48b68868a-d1c7-493e-87d0-598a662e876a