Nadir Kurtulan’ın haberi

Gazeteci Zafer Tokuş’un rahatsız olması nedeniyle il dışında bulunmasıyla modaratörlüğünü Hakan Turhan’ın yaptığı Gazeteciler Soruyor TV 264 ekranlarına geçen Cuma akşamı saat 21.00’de geldi. Gazeteci Safa Polat, Raif Ugan ve Hüseyin Cumalı gündemi değerlendirdiği programda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin içmesuyunda TÜFE’nin kaldırılmasının yanı sıra sudaki kademeli fiyat tarifesinin tamamen kaldırılmasıyla su fiyatlarının sabitlenmesi ele alındı. 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) uzmanları yaptıkları incelemeyle birlikte içme suyundaki TÜFE’nin kaldırılmasına karar verildiğini anımsatan gazeteci Hüseyin Cumalı, “Alınan kararla birlikte Eylül 2023 itibariyle içmesuyundan TÜFE kaldırıldı. Böylece ayda ortalama TÜFE nedeniyle faturalara yansıyan yüzde 7-9 arasındaki zam durduruldu. Bunun karşılığı olarak ton başına yaklaşık 3 TL fiyat sabitlemesi geldi” dedi.

Deprem sonrası Akgün Altuğ bu çağrıyı yaptı: Seçilen belediye başkanları ilk bunu yapsın! Deprem sonrası Akgün Altuğ bu çağrıyı yaptı: Seçilen belediye başkanları ilk bunu yapsın!

SASKİ’nin TÜFE’yi tamamen sudan kaldırmasının yanı sıra vatandaşların yararlanması için bir hamle daha yaptığını anımsatan Cumalı, “SASKİ ayda 25 tona kadar olan su tüketim için ton başına  26,92 TL alıyordu. Ancak 25 tonu geçtiği zaman ise kademeli tarife uygulaması devreye girdiği için vatandaşlar suyun tonu için 39, 63  TL ödüyordu. Başkan Ekrem Yüce’nin talimatıyla birlikte sudaki kademeli tarife kaldırıldı. Böylece Sakarya’da içmesuyunun tonu 26,92 olarak sabitlenirken, 25 tonu aşan aboneler TÜFE’nin kaldırılmasının yanı sıra 12,71 TL bir indirimden de yararlandı” diye konuştu.

Şehrin genç kalemlerinden gazeteci Safa Polat ise, “Sakarya’da şu anda su çeşmeden rahatlıkla içilebiliyor. Oysa bir çok ilde ceşmeden su içmek mümkün değil. Bu bile Sakarya açısından çok büyük önem taşıyan bir fırsattır. Kaldı ki böylesine arıtılmış, böylesine kaliteli suyu herkes çeşmeden içerken bazı illerde ise vatandaş hazır su alıyor. Hazır su alan illerde vatandaşın suya verdiği parada hesaplansa Sakarya her anlamda içmesuyunda fark atar” dedi.