SASTOP Oturum Başkanı Av. Ü. Önder Döker, belirlenen konularla ilgili kurdukları komisyonlarca çalışılarak rapor haline getirilen bu halen devam eden bazı sorunları bilgilendirmek üzere Sakarya Valisi Sayın Yaşar Karadeniz ile Öncelikle Deprem, Sapanca gölünün ehemmiyeti ) konusunda Ankara’da yaptıkları çalışmaları da içeren , raporları paylaşacaklarını ifade etti.

Bu toplantıda Platformun halen devam eden çalışmalarından özetler sunuldu. 

Komisyon Başkanı Tüvasaş eski Müd. Fikret Kökalp ve üyeleri ‘Mithatpaşa Garı’ ile ilgili değerlendirmeler,'Ada Treni’ konusundaki son gelişmeler ,Eş Komisyon Başkanı Oktay Ertem Arifiye garı ile ilgili sorunları değerlendirdiler.

Aytaç Güner ‘Trafik, Dönel Kavşak, Yaya Geçitleri ve Park Sorunları’ hakkında bilgi alış verişi yaptı. Sak. Mot. Klb. Başkanı Adem Koç Önümüzdeki Aralık ayında bu konuda Güncel raporların tamamlanacağını belirtti.

Şeker İş Sendika Başkanı Erdal Genç Yıllar önce Onkolog Dr. Yavuz Dizdar ile Sakarya Şeker Fabrikasında başlattıkları ve 2 yıl ara ile Ankara Anadolu otelinde 3 gün 3 gece Gıda ve Suni Tatlandırıcılar konusuna dikkat çekilerek oluşturulan rapor hakkında konuşuldu. Oturum başkanı Önder Döker Üniversite ve Hastanelerimiz yetkilileri ile görüşerek yeni gelişmeler hakkında bilgi alarak izinleri ile Halk sağlığı için önemli olan Suni tatlandırıcıların aşırı kullanılması halinde meydana gelen SAĞLIK SORUNLARININ Halkımıza açıklanmasını SAĞLIK RAPORUNDA Yer vereceklerini açıkladılar. Bu konuda Basınımıza bilgiler sunmuştuk. Basınımız İnsan sağlığı ile ilgili olarak her konuda olduğu gibi yaptıkları incelemeler sonucu Halkımızı bilgilendirdiler. Bu konu bir kere daha Gündeme gelecektir.

Bu bölümün diğer konu başlığı olan ‘Hayvan Hakları, Sokak Köpekleri, Kuduz Vakaları’ konusunda Veteriner Hekim Mustafa Yıldız bir konuşma yaptı. 2005 yılında hazırlanan ve Gezici ekpi ile Tüm Sakarya İlçelerinde Sokak Köpekleri ve Kuduz vakaları ile, Hayvanların Kısırlaştırılması ve aşılanarak Küpe takılarak halkın korunması ve de Hayvan Barınağı ile yaptıkları Çalışmalara bu sene halkında isteklerini içeren güncel raporu Önümüzdeki Aralık ayında Yetkililere de danışarak açıklama yapacaklarını Bildirdiler.

Yeni Oto Sanayi’ konusunda da Sak. Oto San. Eğitim ve Day. Der. Başk. Özcan Ovalı ve. üyeler değerlendirmelerde bulundu. Ve önümüzdeki toplantıda araştırılmak üzere Komisyon kurmaya karar verdiler.

GEYVE’DEKİ TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKİLDİ

Geyve Boğazı’ndaki Sorunlar’ başlığındaki konuyu Komisyon Başkanı Kamuran Tan değerlendirdi. Bölgenin tabiat varlıkları, bitki ve hayvan popülasyonu bakımından stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten Kamuran Tan, bölgede işletilen taş ocaklarında yoğun olarak kullanılan patlayıcıların çevreye zarar verdiğine ve büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekerek ciddi önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

Kamuran Tan Başkanlığında Komisyon kuruldu. Yetkililerden kullanılan patlayıcı miktarının denetlenmesini talep ettiler.

Gündemin bir başka konusu olan; ‘Bayramlarda Çelenk Koyma Törenlerinin Kent Meydanına Alınması’ konusundaki talebi, yetkililere ileteceklerini ifade eden Sak. Bis. Doğa Spor. Der. Başk. Şefik Akar, Sakarya Valisi Sayın Yaşar Karadeniz ve Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce ile yapılacak görüşmede konuyu arz edeceklerini söyledi.

Sakarya Tarım Şehri mi OSB şehrimi Oluyor? Bu konu üzerinde de komisyon Başkanı Ziraat Müh. Hamdi Şenoğlu’nun ve G. Dön. Ziraat Odası Başk. Erdinç Eryılmaz yaptığı açıklamada raporun bitme aşamasına geldiği ve OSB konusunda Masa Ten. İhtisas Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Balta Aralık ayında son şeklini vereceklerini açıkladı.

Genç Düşünce Pltf. Sivil Top. Hark. Der. G. Başk. Yard. Erkan Azman Sivil Toplum ile ilgili rapor çalışmasını önümüzdeki toplantıda Sastop’u bilgilendirmek üzere sunacağını açıkladı.

RAPORLARIN SON ŞEKLİ VERİLECEK

Toplantının son bölümünde mevcut öneriler ve çalışmalar değerlendirildi. ‘Fahri Çevre Müfettişliği’ konusunun da önümüzdeki toplantıda Komisyon kurularak rapor haline getirileceği belirtildi.

Turizm Şehri Sakarya’ konulu çalışmayı gelecek toplantıda güncel hali ile hazırlanma aşamasına geldiği ve son bilgileri de sunacağını belirten G.Dönem Sakarya Turizm Der. Başkanı Komisyon Başkanı İhsan Mahmutoğulları çalışılan konunun, şehrin turizmine önemli katkılar sunacak düzeyde geniş kapsamlı olduğunu Bu konuda, Bir çok yenilikler yapan ve şehre yeni bir dinamizm getiren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yücenin birazda olsa yükünü hafifletmemize yardımcı olacağını ifade etti.

Muhtaç Çocuklar Sorunu ve Meslek Lisesi Sorunları için hazırlanan çalışmaların organizasyunu İçin Rum:Der.Onur Bşk. Ve Özel. Eğ. Muh. Çocuk Kor. Der. Başkanı Gülsen Öziş şehir dışında olduğu için bu konuda yazılı mesaj ile açıklama yaptı ve Meslek lisesi değerlendirme toplantısı içinde Toplantıya katılamayan Meslek lisesi eski öğretmenlerinden Aytaç Güner’de çalışmalar ile ilgili mesaj sundular.

Sastop 277. Genel Toplantısını Aralık Ayında yapacak olup. Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz’ in davet edileceğini müsait oldukları takdirde birlikte olacaklarını açıklayan Oturum Başk. Önder Döker Turabder ( Türk. Av. Bir. Sak. Şb. Başk, 2002 – 2004 Baro Başk) Bu gelecek toplantıda değerlendirilecek hususları da paylaşacaklarını belirtti.

Adapazarı Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması’na başvurular başlıyor Adapazarı Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması’na başvurular başlıyor

Sakarya’ nın sesi olan Basınımızın da her toplantıda bir üyesini ağırlayacaklarını açıklayan Sastop öncelikle Basın Dernek Başkanlarımızı ağırlamakta olduklarını belitti. Bu toplantımıza TİNGADER Başkanı Levent Bayri katıldı. Önümüzdeki Toplantıya bir başka Dernek başkanımız basınımızı temsil edecektir dedi.

Beşinci ve son bölümde gündemdeki diğer sorunlar, Halkımızın SASTOP’dan istediği katkı ve toplantı konularının genel bir değerlendirmesinin ardından oturum sona erdi.

SASTOP Sakarya Sivil Toplum PlatformU