Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" kapsamında; Sakarya'da nitelikli iş gücü ihtiyacını da karşılamak amacıyla öğrencilerin ilgi, istek, yetenek ve kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak, başarılı ve mutlu olabilecekleri bir mesleği seçmeleri için meslekler hakkında bilgilendirilmelerini ve eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkilerin güçlendirilerek Sakarya'da insan kaynağının geliştirilmesini sağlayacak çalışmalar hızla devam ediyor.

İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı; Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile Sakarya ilinde Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul/kurumların eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerinin giderilmesi yolu ile güçlendirilmesi; sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün “Okul-Sanayi İş Birliği Sakarya Modeli” ile en üst düzeyde sağlanmasına ilişkin MESEM İş Birliği Protokolünü imzaladı.

Protokol imza töreninde konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ yaptığı açıklamada; Protokolün işletmeler ile meslek okullarının daha fazla bir araya getireceğini, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim hareketliliğin olacağını belirtti. Ayrıca protokol kapsamında SATSO bünyesinde açılan mesleki eğitim bürosunun meslek komiteleri ve sektörün ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vereceğine inandıklarını kaydetti.

İl Millî Eğitim Müdürü  Ebubekir Sıddık Savaşçı ise Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in öncülüğünde 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'ndaki değişiklikler sayesinde mesleki eğitim merkezlerinde büyük bir ivme kazanıldığını ifade etti. Sakarya'da Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıt olan öğrenci sayısının günden güne artarak hem nicelik hem de nitelik olarak istenen hedeflere ulaşılacağını ve nitelikli istihdamın önemli gelişme kaydedeceğini anlattı.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Adem Doğan, işletme yetkilileri ve okul yöneticilerinin de katıldığı törende, Mesleki Eğitim Merkezlerinin öğrencilerimize sağladığı avantajları anlatan İl Millî Eğitim Müdürü Savaşçı, sektörel iş birliğini güçlendirmek için çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi. 

İş birliği protokolünün mesleki eğitim camiamıza hayırlı olmasını dileyen Savaşçı, özellikle SATSO bünyesinde açılan mesleki eğitim irtibat bürosunun sektör ile okullarımızın daha hızlı iletişim içerisinde olacağını aktardı.

Protokol kapsamında Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile SATSO tarafından belirlenen işletmelerin, eşleştirildikleri okullara sağlayacağı teknolojik altyapı desteğinin, deneyim paylaşımının, sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün ve istihdam oranının arttırılması hedefleniyor.