ADA Üniversitesi’nde düzenlenen kongrenin açılışına TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Emrullayev ve dünyanın 20 üniversitesinden çok sayıda akademisyen katıldı.

Kongrenin açılış konulmasını yapan TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan’ın haklı davasının uluslararası toplum tarafından da bilinmesini arzu ettiklerini vurguladı. Hem medyada yer bulması hem de akademik dünyanın ilgisinin Karabağ konusuna çekilmesi için TBMM ve Azerbaycan Milli Meclisinin himayesiyle böyle bir kongre düzenlediklerini belirtti. Şentop, “Her zaman haklı davasında Azerbaycan’ın yanında bulunmaya devam edeceğiz” dedikten sonra konuşmasını, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir’ sözü ve Haydar Aliyev’in ‘tek millet iki devlet’ sözüyle sonlandırdı.

Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova, Karabağ’ın kongrenin ana teması olarak seçilmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti. Gafarova, Karabağ gerçeklerinin akademik çevreler tarafından vurgulanmasının, bilim literatürüne yansıtılmasının ve gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Gafarova, “Azerbaycan ve Türkiye, halklarının çıkarlarına hizmet eden, barış ve iş birliğini gözeten bağımsız iç ve dış politikaları nedeniyle defalarca çifte standart ve taraflı tutumlarla karşı karşıya kaldı. Azerbaycan- Türkiye birliğinin bu çifte standartlara karşı her zaman kalkan rolü oynaması, ülkelerimize yönelik gizli niyetleri ve komploları püskürtmeyi başarması sevindiricidir.” şeklinde konuştu.

Azerbaycan Eğitim Bakanı Emrullayev de Türkiye ile Azerbaycan arasındaki eğitim ilişkilerinden bahsetti. Türkiye ile ortak üniversite kurulması yönünde yoğun çalışma içerisinde bulunduklarını bildirdi. Emrullayev, Türkiye’de 26 bin Azerbaycanlı öğrencinin eğitim gördüğünü, bunun kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.

Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, Azerbaycan’ın ve Türk dünyasının kanayan yarası olan Karabağ sorununun zaferle sonuçlanmasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Erdem, “Bu zaferi akademik olarak da taçlandırmak niyetindeyiz. Karabağ’da yaşanan soykırım bir savaş sonucu değil, bir hedefti. Bizim görevimiz eğitimle, bu tür konferanslarla, yaşananları unutmamak ve unutturmamak için elimizden geleni yapmaktır.” dedi.

ADA Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hafız Paşayev de dünyanın birçok ülkesinden akademisyenleri üniversitelerinde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Dünyanın 20 ülkesinden çok sayıda akademisyenin bildiri sunacağı kongre 3 gün devam edecek. Kongrenin kapanış toplantısı ise Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’da yapılacak.