Sakarya'da hekim ve sağlık görevlileri, sağlıkta şiddete 'Dur' demek için 2 günlük iş bırakma eylemine başladı. İş bırakan sağlık emekçileri seslerini duyurabilmek adına Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde basın açıklaması yaptı.

Sakarya'da hekim ve sağlık görevlileri, Konya Şehir Hastanesi'nde geçtiğimiz gün silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Dr. Ekrem Karakaya'nın öldürülmesini protesto etmek amacıyla 2 günlük iş bırakma eylemine başladı.

SES (Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası) Sakarya İl Temsilcisi Kadir Varol, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Konya Şehir Hastanesi’nde çalışan Kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem KARAKAYA ve poliklinik sekreteri hasta yakınının silahlı saldırısına uğradı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen her iki sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Üzgünüz, öfkeliyiz. Doktor beyin ve poliklinik sekreterinin yakınlarına ve tüm sağlık camiasına başsağlığı diliyoruz.

Sağlıkta önlenemeyen hatta artarak devam eden şiddetin sorumluları sağlıkta yanlış politikaları sürdürmeye, bizleri hasta ve yakınları ile karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Şiddeti körükleyen açıklamalardan ve politikalardan geri kalmıyorlar. Hiç bir kuruma silahla girilemezken, hastanelere rahatlıkla girilebiliyor.

b00fdccd-f880-4d8c-89a6-f7b93f37c6b4

Defalarca söyledik, muhataplarına sorunumuzu ilettik, çözüm bulun da demedik, çözüm sunduk, sadece “uygulayın” dedik…

Ancak Sağlık Bakanlığı hala biz sağlık emekçilerine kulaklarını tıkamaya devam ediyor.

Sağlık kurumları artık  çalışanlar açısından verimli, huzurlu ve güvenli bir ortam olmaktan çıktı, yoğun iş yükü altında ezildiğimiz, her an şiddete maruz kaldığımız, can güvenliğimizin  bulunmadığı sağlıksız  yerler haline geldi. Sağlıkta şiddet sağlık çalışanı kıyımına dönüştü!

Sağlık ortamının getirildiği bu nokta bizleri mesleğimize yabancılaştırdı. Performans kaygısı bir yandan, liyakatsız yöneticilerin iktidarın desteğine yaslanarak uyguladıkları mobing, öte yandan yap-boza çevirdikleri ulaşılamaz-niteliksiz, ücretli hale getirdikleri sağlık sistemindeki tüm sorunların muhatabı olarak sağlık emekçilerini gören, şiddet uygulamayı hak arama zanneden hasta ve hasta yakınlarının şiddeti, tükeniyoruz!

Yeter artık, şiddete maruz kalmak ve ölmek istemiyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Bu vahşet son bulmak zorunda!

Tüm sağlık emekçilerinin sabrı tükendi. Her ay yurtdışına giden sağlık emekçisi sayısı yüzleri aşıyor, genç hekimler artık Tıpta Uzmanlık değil yabancı dil kurslarına kayıt oluyor. Özel hastane patronlarının yönettiği sağlık politikaları sağlık emekçilerini insanca koşullarda çalışabilmek için özel hastanelere geçmeye zorluyor.

e4ae43f7-2527-47f2-9856-99cfadf21998

Facebook ve Instagram'ı birleştirmek için yeni adım Facebook ve Instagram'ı birleştirmek için yeni adım

Politika yapıcılar, sağlık ortamını günden güne tükettiniz, sağlık emekçilerini tükettiniz, neden hala ve ısrarla önlem almayarak bizleri bu vahşetle yüz yüze bırakıyorsunuz?

Görevimiz başında ölüyoruz! Sağlıkta dönüşüm programınız bizleri yaşamdan koparmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı ve bürokratları ne yapıyor diye sormak istiyoruz. Pandemi koşullarında her türlü riski göze alarak çalışmış olan sağlık emekçilerinin yani bizlerin hayatı bu kadar ucuz mu? Yükümlülüklerinizi acilen yerine getirmeniz için daha ne kadar ölmeliyiz? Şiddetle ilgili biz sağlık emek meslek örgütleriyle birlikte Acil Eylem Planı hazırlamak için neyi bekliyorsunuz?

Artık yeter! Sağlıkta şiddete karşı hemen, şimdi, amasız, fakatsız önlem alınsın, şiddet uygulayanlar istisnasız cezalandırılsın. İş yerlerimiz güvenli hale gelene kadar can güvenliğimizin tehdit altında bulunduğu yerlerde gerekirse çalışmaktan kaçınma hakkımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz.