Bu şikayet Emirsultan Mezarlığındaki şadırvan için geldi: Musluklar gece gündüz akıyor Bu şikayet Emirsultan Mezarlığındaki şadırvan için geldi: Musluklar gece gündüz akıyor

Hüseyin Cumalı’nın haberi 

TV 264’den gazeteci Fatih Bulsun’un sorularını yanıtlayan SESOB Başkanı Hasan Alişan yine gündem oldu. Daha önce bir kez söylemleri ve icraatlarıyla gündem olan Alişan, bu kez sistem ile sistemi yürütenlerin vicdansız olduğuna vurgu yaptı. Yerel seçimler öncesinde sistemin başındaki AK Parti’ye yüklenen Alişan, “2023 yılı esnaflar açısından çok iyi olduğunu maalesef, piyasa ekonomisi şartları itibariyle çok doğru değil. Çünkü insanların alım gücü azaldı” dedi.

Türkiye’de sistemin başındakilerin esnafa bedel ödetmek istediğine vurgu yapan Alişan, “İnsanların alım gücü azaldı ve bu işin bedelini de esnaf ve sanatkarları ödenmeye çalışılmaktadır. Oysa ki bu işin bedeli esnaf ve sanatkarları değildir. Özellikle bunu ben vurgulamak istiyorum. Bu işin, fiyat artışlarının bedeli, sorumluluğu esnaf ve sanatkar olduğu söyleniyor. Doğru da değil. Yıl sonu itibariyle 3839 iş yeri açıldı. 1667 iş yeri kapandı. Ama bu, esnafların durumunun iyi olduğu anlamına gelmez” dedi.

Sert söylemlerle AK Parti’yi işaret eden ve sistemi yönetenlerin vicdansız olduğuna işaret eden Alişan, “ Her geçen gün artan maliyet artışları var. Enerji, vergi, vs. vs. vs. buna benzer şeyler var. Vatandaşa gelince yüzde çok sen yapmaya gelince yüzde 400’ler. Yüzde 500’ler zam yapıyorsun. Adil olmadığını söylemek istiyorum.  Vicdan, sadece esnafta vicdansızlık yok. Vicdansızlık bu sistemi yürütenlerde vicdansızlık olduğunu söyleyebiliriz. Söylemek zorundayız” diye konuştu.

AK Parti hükümetini vicdansızlıkla suçlayan Alişan’ın bu sözleri iktidar kanadın da geniş yankı uyandırdı. Her seçim zamanı AK Parti hükümete karşı sert söylemlerde ve icraatlarda bulunan Alişan’a tepki gösteren AK Partililer, “Ne demek sistemi yürütenler vicdansızdır! Bu sistemi AK Parti yürütüyor. AK Parti’nin başında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var. Lafı dolandırmadan Erdoğan vicdansız desin, olsun bitsin” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil kimsenin hayat pahalılığından memnun olmadığını, piyasa fiyatlarının yüksek olduğunu, Bakan Mehmet Şimşek başta olmak üzere AK Parti’nin alım gücünü arttırmak için çaba sarf ettiğini belirten AK Partililer, “Başkan Alişan ‘hayat pahalı’, ‘alım gücü azaldı’, ‘esnaf zor durumda’ gibi sözler söylese kimse ona bir şey demez. Ama sistemin başındakiler vicdansız demek en başta sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere sistemin içindeki herkesin vicdansız olduğunu söylemektir” dedi.

Hasan Alişan’ın 'siyasetle işim olmaz' dediğini de anımsatan AK Partililer, “Her seçim zamanı böyle yapıyor. CHP tandanslı bir yol izliyor. Sonra da benim siyasetle işim olmaz diyor. AK Parti Sakarya Milletvekilleri Lütfi Bayraktar, Çiğdem Erdoğan Atabek, Ali İnci, Murat Kaya ve Ertuğrul Kocacık bunları görmüyor mu! AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever bunları görmüyor mu! AK Parti Sakarya kurmayları niye susuyor!” dedi.