Sakarya Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu bir süre önce ara verdiği ancak yeniden yaptığı paylaşımlarıyla gündem olmayı sürdürüyor.

Sofuoğlu son olarak Cumhuriyet gazetesinin 1 Ağustos 1932 tarihli haberini paylaşarak “Yavrularımıza lezbiyen bir idol, yeni bir Keriman Halis vakası değil mi?” notuyla paylaşarak Türkiye’nin ilk dünya güzelini hedef alırken, Cumhuriyet Gazetesi Sofuoğlu'nun paylaşımının uydurma olduğunu açıkladı.

  SAÜ 'de görevli akademisyen  Ebubekir Sofuoğlu Cumhuriyet gazetesinde 1 Ağustos 1932 tarihinde yayımlanan Türkiye’nin ilk dünya güzeli Keriman Halis’in haberini gazete küpürüne alıntı yaparak paylaşımındaki görsellerin birisinde, “Türkiye güzeli Keriman Halis H. dünya Kraliçesi intihap edildi” başlıklı birinci sayfası ile “Neticede bu Hıristiyanlığın zaferidir” cümlesinin olduğu iki paragraf ile yayınladı.

Sofuoğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Hep niye bu LPG’yi öne sürüyorlar, başka sporcu yok mu?

Yavrularımıza lezbiyen bir idol, yeni bir Keriman Halis vakası değil mi?

Sınırda olan kaç on binlerce yavrumuzun bu LPG sebebiyle lezbiyenliğe yöneldiği kaygısını çekmiyor musunuz?

Gelecek nesilleri kim yetiştirecek?”

Cumhuriyet Gazetesi ,Sofuoğlu'nun paylaşımı sonrasında  açıklama yayınladı. Gazete açıklamasında Sofuoğlu'nun yayınlaNdığı bahse konu dönemin sayfalarını incelediğini ve Cumhuriyet’te böyle bir açıklamanın bulunmadığını yazdı. Konuyla ilgili olarak tarihçi Prof. Dr. Hakkı Uyar'ın da görüşlerine yer verdi.

Bakan Koca'dan grip aşısı uyarısı: Lütfen ihmal etmeyin Bakan Koca'dan grip aşısı uyarısı: Lütfen ihmal etmeyin

Tarihçi  Uyar  Sofuoğlu'nun paylaşımıyla ilgili “Tamamıyla Sofuoğlu’nun uydurması ve fotoşopu. Bu adam profesör ve sözde tarihçi. Halkı yanıltmaya ve Cumhuriyet düşmanlığına devam ediyor. Atatürk, ümmet kimliğine sahip toplumu ortaçağdan 20. yüzyıla taşıdı. Bu konuda en önemli kazanım şüphesiz kadınlara aitti. Bu, laiklik politikaları ve ümmetten millete geçiş politikaları ile mümkün olabildi. Ancak birileri bizi ısrarla ortaçağa götürmeye çalışıyor. Türk çağdaşlaşma hareketini ileriye mi taşıyacağız yoksa ortaçağa ve Ortadoğu bataklığına mı döneceğiz? Mücadele budur” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Gazetesinin bu açıklamasından sonra şimdi Ebubekir Sofuoğlu'nun nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu oldu.