Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) gözü kulağı Meclis’ten çıkması beklenen düzenlemede. EYT'de çözüm bekleyen staj mağdurlarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kapıları kapatmıştı.

Bakan Bilgin, mesleki eğitim kapsamında stajyerlik yapanların “çalışan” değil “öğrenci” olduklarını ifade ederek, “Mesleki eğitim; kamu ve özel sektöre ait kurum, kuruluş ve iş yerleri ile mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarındaki eğitim ve öğrenimi kapsamaktadır. İşletmelerde mesleki eğitimin amacı, öğrencinin iş hayatına dahil olması değil eğitiminin bir parçası olarak eğitim gördüğü mesleği uygulama ile öğrenmesidir. Başka bir ifade ile bunlar bildiğimiz anlamda bir çalışan değil öğrencidirler” demiş.

“KANUNEN İMKÂN BULUNMAMAKTA”

Bu gelenek 500 yıldır sürüyor Bu gelenek 500 yıldır sürüyor

Bu kapsamda çalışma hayatında yer alan kişilerin, “uygulama” esnasında meydana gelebilecek risklere karşı kısa vadeli sigorta kolları kapsamında sosyal güvenlik şemsiyesi altına alındıklarını belirten Bakan Bilgin, “Dolayısıyla çıraklık ve stajyerlikte geçen süreler malullük yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında bulunmadığından söz konusu sürelerdeki işe başlama tarihinin, aylığa hak kazanmada ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilmesine kanunen imkân bulunmamaktadır” ifadelerini kullanmıştı. 

Staj Sigortası Mağdurları (SSM) Derneği Başkanı Ferhat Salman,  Staj ve Çıraklık Mağdurları’na uygulanan adaletsizliğin giderilmesi için 11 Aralık 2022 Pazar günü saat 12.00’de Ankara Ulus’ta basın açıklaması yapacaklarını bildirdi.