Seçim sonuçları böyle belirlenecek! Genelge Resmi Gazete'de yayınlandı Seçim sonuçları böyle belirlenecek! Genelge Resmi Gazete'de yayınlandı

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç hayvancılıkla uğraşan vatandaşların bakanlığın aldığı kararlara uymasının süreç riskini en aza indireceğini belirterek açıklamasında: “Bahar dönemi aşılaması tamamlanana kadar ülkemizdeki 81 ilin tamamında hayvan hareketleri durdurulmuş durumda. Şap hastalığının çok hızlı yayılan bir hastalık olması nedeniyle aşılamalar bitene kadar alınan karantina kararları, sevkiyatların durması tüm hayvanların olduğu yerde kalması yerinde bir karar olmuştur. Çünkü hayvan hareketliliği olduğu sürece bu hastalık çok hızlı yayılmaya devam edecektir. Bu hastalık ekonomik kayıplara neden olan bir enfeksiyondur. Bu sürecin en hızlı şekilde atlatılması için Tarım ve Orman Bakanlığının aşı takvimine uyulması önem arz etmektedir.

Salgın hastalıklarının en çok yayılım gösterdiği yerler hayvanların toplu halde bulunduğu yerlerdir. Bu nedenle hem salgın hem de salgın sonrası tüm üreticilerimiz hayvan hareketlerinde hijyen ve dezenfeksiyona dikkat etmelidir. Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Borsamızda tüm hayvan hareketleri pazar girişinden itibaren dezenfeksiyon ünitesinden başlayarak barınma, alım- satım süreçleri boyunca sağlık ve hijyen açısından kontrol altındadır. Hayvan pazarımızda paraziter yönden ilaçlama ve hastalıklar yönünden de dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır. Alıcı ve satıcılarımız veteriner hekim kontrolündeki Canlı Hayvan Borsamızda karantina sonrası gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirler.” ifadelerine yer verdi.