Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği başkanlar kurulu toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’yi hedef alan SESOB Başkanı Hasan Alişan’a tepkiler çığ gibi büyüyor. Sakarya’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları Başkan Ekrem Yüce’yi hedef alan yakışıksız söylemlere sessiz kalmayarak STK’ların had bildirme yeri olmadığını net bir şekilde ifade ettiler.

Alişan toplantıda Başkan Yüce’yi hedef alarak, “Herkes haddini bilecek. Toplantı için davetiye gönderdik gelmedi. Burada en ücra köşeden esnaf odası başkanı var ama Büyükşehir Belediye Başkanı yok, gel dinle talepleri gör ama yok. Gelmeyen herkes işine baksın'' ifadelerini kullanmıştı.

Toplantının hemen ardından SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın ifadeleri Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamayla yalanlanmış, durumun iddia edilen şekilde olmadığı kısa süre içerisinde anlaşılmıştı.

Başkanlık makamına herkes saygı duymak zorundadır

SİMDER’in resmi hesabından yapılan paylaşımda, “Okulumuz mezunu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye yapılan ve eleştiri sınırlarını aşan tutum ve davranışı asla ve kat’a kabul etmiyor ve reddediyoruz. Seçilmiş ve temsil noktasındaki büyüğümüze karşı herkesin tavırlarına dikkat etmesini öneriyor bu üslup ve tarzı kınıyoruz” ifadeleri kullanılırken, SİMDER Başkanı Yahya Bakır, “Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce’ye karşı sergilenen tavır kabul edilemez. Millet iradesinin yansıması olan başkanlık makamına herkes saygı duymak zorundadır” dedi.


Siyasi gerekçelerle tasarlanan…

TÜGVA İl Temsilcisi Murat Selim Deveci, “Hasan Alişan tarafından Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce için yapılan talihsiz açıklamaları yakışıksız buluyor, Sakarya gibi güzide bir şehrimizin bu tip olaylarla anılmasını hoş karşılamıyorum. Siyasi gerekçeler ile tamamen tasarlanarak gerçekleştirilen, özellikle de şehrimizin önde gelen STK’larından biri olan SESOB Başkanı’nın bu tip bir olayla şehrin gündemini meşgul etmesini esefle kınıyorum” dedi.

STK’lara verdiği destek ve katkı herkesin malumudur

MTTB İl Başkanı Hüseyin Yetkiner, “SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın toplantıdaki konuşmalarına ithafen; Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’nin STK'lara verdiği destek ve katkı tüm Sakarya'nın malumudur. Başkanımız Ekrem Yüce'yi karalamak isteyenler de çok iyi biliyor ki şehrimizdeki bütün STK'lara büyük bir hassasiyetle yaklaşılıyor, randevularına ve programlarına iştirak ediliyor. Şehrin bütün emanetlerine sahip çıkan başkanımıza şahsım ve MTTB Gençliği adına teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Şiddetle kınıyoruz

Genç Birlik Sakarya Şube Başkanı Ömer Özcan, “Bugün SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın bir toplantıda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile ilgili sarf ettiği sözler üzerine açıklama yapma zarureti doğmuştur. Sakarya’da faaliyet gösteren kuruluşumuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin görevde bulunduğu 4,5 yıl boyunca gerek kendisi gerekse de büyükşehir bürokratları ile kolayca iletişime geçebilmiştir. Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Ekrem Yüce’nin diğer sivil toplum kuruluşları ile de güçlü iletişimini

tüm kamuoyu yakinen bilmektedir. Herhangi bir belediye başkanına yapılması gereken davetin en basit yolu mesai saatlerinde özel kalem müdürlüğüne ulaşmak iken SESOB gibi bir kurumun temsilcilerinin bu durumu bilmiyor gibi hareket etmesi ve bundan dolayı Ekrem Yüce’yi hedef göstermesini yakışıksız buluyoruz. Sivil Toplum Kuruluşları had bildirme makamları değildir. 1 milyonu aşkın nüfusu olan Sakarya’mızda milletimizin oylarıyla seçilmiş olan Ekrem Yüce’ye karşı yapılan bu saygısızlığı şiddetle kınıyoruz” dedi.

Siyasi oyunlara yem etmeyiz

Genç Düşünce Platformu Başkanı Erkan Azman, “Her durumumuzda bizlerin ve Sakaryalı hemşerilerinin yanında olan, STK dostu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız, değerli büyüğümüz Ekrem Yüce'yi kimsenin siyasi oyunlarına yem etmeyiz” sözlerini kullandı.

Çark Caddesi'ndeki o bina yıkılacak Çark Caddesi'ndeki o bina yıkılacak

Ne şekilde davet etmesi gerektiğini öğrenememiş

Akyazı Gençlik Derneği Başkanı İbrahim Keleş, “SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Ekrem Yüce'ye karşı söylemlerini pervasızca buluyoruz. Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı gibi önemli bir makamı temsil eden bir kişinin belediye başkanını ne şekilde davet etmesi gerektiğini öğrenemediğini görüyoruz. Maalesef görev verdiği sekreterleri de oda başkanını yanlış yönlendirmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanına karşı yapılan bu açıklamanın seçim öncesinde yapılması dikkatimizden kaçmamıştır. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce'nin yanındayız. Açıklamasından ötürü SESOB Başkanını kınıyoruz” şeklinde konuştu.