Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, BM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Türkiye ile barış çağrısında bulunan Mikdad, Suriye’den kaçan mültecilere ise ‘geri dönün’ çağrısında bulundu.

2011 yılında başlayan Suriye’deki iç savaş 10 yılı aşkın süredir sürüyor. Milyonlarca kişinin hayatını kaybettiği ve milyonlarca kişinin de ülkesini terk etmek zorunda kaldığı son yılların en büyük insanlık dramında bölgede terör örgütleri aktif rol oynadı. Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunan ve terör koridoruna izin vermeyen Türkiye bölgedeki istikrarın çözülmesi için ‘siyasi’ yolu işaret etti.

TÜRKİYE İLE SURİYE REJİMİ ARASINDA GÖRÜŞME BAŞLADI MI?
Türkiye ile Suriye arasında diplomatik seviyede görüşmeler başlarken geçtiğimiz günlerde İngiliz haber ajansı Reuters, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın son birkaç hafta içinde Şam’da Suriyeli mevkidaşı ile görüşme yaptığını iddia etti.

TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI
Yaşanan gelişmelerde süreç devam ederken Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda konuştu. Mikdad, Türkiye ile her zaman iyi ve normal ilişkiler kurmaya hazır olduklarını söyleyerek, “2009-2010 arasında Türkiye ile ilişkiler mükemmeldi ve ilişkilerimizi güçlendirmek için bazen çıkarlarımıza uymayan adımlar bile attık, fedakarlık yaptık." dedi.

GERİ DÖNÜN ÇAĞRISINDA BULUNDU
Faysal Mikdad, yerinden edilen ve göç eden Suriyelilere seslenerek, ülkelerine "geri dönmeleri" için çağrıda bulundu.

Xiaomi, yılda 10 milyon elektrikli otomobil satmak istiyor Xiaomi, yılda 10 milyon elektrikli otomobil satmak istiyor

BEŞAR ESAD DA GERİ DÖNÜN ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU
Beşar Esad da savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan Suriyelilere evinize geri dönün çağrısında bulunmuştu. Esad, "Geri dönme çağrımı yineliyorum." ifadelerini kullanmıştı.