Hüseyin Cumalı’nın özel haberi

Uluslararası Cittaslow (Sakin şehir) ağına 2011 yılında Sakarya’nın Taraklı’da katıldı. O yıl bir tek Taraklı değil Muğla’nın Akyaka, Aydın’ın Yenipazar ve Çanakkale’nin Gökçeadası da Sakin Şehir kapsamına alındı. Taraklı’yı 2011 yılında Sakin Şehir ağına alan kuruluş geçtiğimiz aylarda Taraklı Belediyesi’ne “16 bin 500 Euro aidat borcunuz var” yazısı gönderdi. Gelen yazıyla birlikte neye uğradığını şaşıran belediye yaptığı girişimlerde kurumsal internet sitesinde “Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş” yazan kuruluşun Sakin Şehir kapsamına aldığı kentlerden yıllık bin 500 Euro aidat aldığını öğrendi. 

073bdaba-963e-4a35-b4f6-89f4d02e83d2

BAŞKAN PİLAVCI
Konuyla ilgili Halk54 Genel Yayın Müdürü Hüseyin Cumalı’nın konuştuğu Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı, “Biz göreve geldiğimizde böyle bir aidattan haberimiz yoktu. Bir gün bize ‘ 2011 yılından bu güne kadar yıllık bin 500 Euro’dan 16 bin 500 Euro borcunuz var’ dendi. Bizde şaşırdık. Bu kadar büyük parayı ödememiz şu an için imkansız. İlgililerle yazışıyoruz. Sıkıntıyı aşmaya çalışıyoruz” dedi. Ancak yazışmalar sürerken Cittaslow kuruluşu dünyadaki Sakin Şehirleri gösteren haritadan Taraklı’yı sildi. 

d8c0da7a-9750-483c-a5d5-b94dbe142da8

------------------

SAKİN ŞEHİR NE DEMEK!
İtalya’da 1996 yılında Roma’daki bir meydanda açılması planlanan fast food zinciri mağazasına karşı başlayan tepki hareketi olan "slow food (yavaş yemek)" hareketinden doğan cittaslow (sakin şehir) örgütlenmesi, küreselleşmenin getirdiği olumsuzluklar karşısında kentlere özgün kimliklerini koruyarak yaşam kalitesini artırmanın ve sürdürülebilir gelişmenin yollarını sunuyor.

İZMİR İLK OLMUŞTU
Dünya genelinde Avrupa’dan başta İtalya olmak üzere Avusturya, Danimarka, Almanya, Hollanda, Norveç, Polonya, İspanya, İsveç ve İngiltere ile Asya’dan Güney Kore ve Avustralya kıta ülkesinden 100’ü aşkın küçük nüfuslu kentlerin üyesi olduğu "Sakin Şehirler" örgütlenmesine Türkiye’den ilk üye ise İzmir’in Seferihisar ilçesi olmuştu.

59 KRİTERİ VAR
Bir kentin "Sakin Şehir" olabilmesi için çevre politikaları, altyapı politikaları, kentsel kalite için teknolojiler ve tesisler, yerli üretimi korumak, misafirperverlik, farkındalık ve slow food (yavaş yemek) aktivitelerinin desteklenmesi adı altında yedi ana başlıktaki 59 kriteri hayata geçirmesi gerekiyor.