Yıldız, yaptığı yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

Anne Ateş dualarla uğurlandı Anne Ateş dualarla uğurlandı

"Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda yaşamış olduğumuz kuraklığa bağlı olarak maalesef üretim rekoltelerinde düşüş söz konusudur. Ülkemiz insanı bunu önceden görüp gerekli tedbir ve üretim planlamaları zamanında yaparsa bu olumsuz öngörüyü tersine çevirip dünyaya ihracat rekorları kırması kaçınılmaz olur. Kuraklık maalesef bütün dünyayı olumsuz yönde etkilemektedir. Avrupa da , Amerika da bütün dünyada kuraklık her geçen yıla göre artarak devam etmektedir.

AB çiftçileri, sıcak ve kuru hava, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin enerji fiyatları üzerindeki etkisi ve gıda fiyatları enflasyonu gibi birçok zorlukla karşılaşmaya devam ediyor. Ukrayna'nın mallarını üretme, depolama ve ihraç etme kapasitesine ilişkin yüksek derecede belirsizlik devam etmektedir. Kuraklığın etkisi bütün dünyada tarım ve hayvancılıkta üretim rekoltelerini önceki yıllara göre aşağı yönlü seyretmektedir. Ülkemizdeki üreticiler bunu tersine çevirmek için ellerinden geleni sonuna kadar yapmalıdırlar.

Ülkemiz dünya coğrafyasına göre tarım ve hayvancılığın en güzel yapılabilecek ülkelerin başında geliyor. Dört mevsimin yaşayabilen nadir ülkelerden birisidir. Üreticilerimiz bilimin ışığında bölgelerine uygun tarım ve hayvancılıkla ilgili imkanlarını zorlayarak maksimum üretim rekoltelerini hedeflemelidirler. Üretilen ürünlere bütün dünya taliplidir. Doğal olarak bütün dünyada oluşan düşük rekolte fiyatlara yansıyacaktır. Üreticilerin karlılığı artacaktır. Üreticilerimize bol kazançlı bir yıl dilerim."