AK Parti yönetimine Türkiye'nin yeni tarım politikasının nasıl olacağına dair sunum yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yapılan sunumda dikkat çeken yenilikler var. Destek ödemelerinden üretim iznine kadar birçok konuda radikal değişikliklere gidiliyor.

Dünyanın da dikkat çektiği tarım sektörü için Tarım ve Orman Bakanlığı yeni bir eylem planı hazırladı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından AK Parti yönetimine sunulan eylem planında tarımda daha aktif destekleme için 65 olan teşvik sayısının sadeleştirilmesi, çiftçilere ekim öncesi ayni destek ödemesi yapılması, üretim öncesi izin mekanizmasının devreye girmesi gibi birçok alanda düzenlemeler yer alıyor.

Hürriyet gazetesi Bakan Kirişci tarafından sunulan eylem planına ulaştı. Bakan Kirişci'nin sunumunda şu başlıklar yer alıyor:

ÜRETİMDEN ÖNCE İZİN ALINACAK

Yeni destekleme modeli 4 başlıktan oluşacak. Buna göre, üretimden önce izin alınarak, söz konusu ürünlerin planlı bir şekilde üretilmesi sağlanacak. Destekler sadeleştirilirken, çiftçiye iki ayrı bölümde destek sunulacak. Ekim öncesi maddi değil ayni destek verilecek, hasat sonrası ise fark ödemesi yapılacak. Sözleşmeli üretimin de artırılması hedeflenecek. Ayrıca, çay, toprak koruma ve arazi kullanımı, su ve mera kanunu üzerinde çalışmalar hızlandırılacak. Tarım Ve Orman Bakanlığı bünyesinde, Arz Güvenliği Daire Başkanlığı kurulacak. Stratejik tarımsal ve hayvansal gıdaların üretimi arz güvenliği takip sistemi ile takip edilecek. Bu ürünlerin üretimi analiz edilecek ve izlenecek. Buna göre destek verilecek.

KENT TARIMI FORMÜLÜ

Kent tarımı ile üretim ve tüketim merkezleri yakınlaştırılacak. Bu yolla taze sebze-meyveye kolay erişim, lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, zayiatın azaltılması ve istihdamın artırılması sağlanacak. Tarımda gelir koruma sigortası yaygınlaştırılacak. Bu kapsamda Konya’nın Cihanbeyli, Kadınhanı ve Karatay ilçelerinde pilot olarak başlanan Gelir Koruma Sigortası, bu yıl üretim sezonunda Konya’nın tamamında, 2023 üretim sezonunda da tüm Türkiye’de uygulanacak.

ÇİFTÇİLER 'DİJİTAL' DÖNEME GEÇECEK

Tarımda üretim dijitalleşecek. Tarım Cebimde ve Çiftçi Kayıt Doğrulaması (ÇKS) uygulamaları entegre edilecek. Ürün bazlı olarak nereye, ne ekilecek bilinecek. Kişi başına düşen tarım alanları korunacak ve bunlar artırılacak. Öte yandan, AK Parti MKYK’da küçükbaş hayvan etinde başlayan yüzde 25’lik indirimin süresinin uzayacağını aktaran Bakan Vahit Kirişci, “Hayvancılıkla uğraşan insanların teşvik kalemleri artacak. İnsanlara ‘hayvancılıkla uğraşın, yapın, yetiştirin, ekin, biçin’ denilecek. Tahıl ve tarım anlamında Türkiye’nin daha güçlü bir aktör olması için yeni adımlar atılacak” dedi.