Yaklaşık 5 sene önce tadilat göreceği gerekçesiyle kapatılan Toyota-Sa hastanesi hem yeni yüzüyle hemde yeni ismi ile açılışa hazırlanıyor. Mekanik ve elektronik ünitelerin test edildiği hastane bir aksilik çıkmaz ise gelecek hafta Sağlık Müdürlüğü'ne teslim edilecek.

Onarım süreci adeta yılan hikayesine dönen ve inşaat sürecinde müteahhitlerin bırakıp gittiği, verilen açılış tarihlerinn her defasında uzatıldığı hastane olarak Sakarya gündeminden bir türlü düşmeyen Toyota-Sa hastanesinde nihayet sona gelindi.

Vali Kaldırım'dan 100 yataklı acil durum hastanesine ziyaret Vali Kaldırım'dan 100 yataklı acil durum hastanesine ziyaret

En son 22 Nisan 2022'de Sakaryalı inşaat firması Ada Grup tarafından onarımı bitirilerek Sağlık Müdürlüğüne teslim edilen hastane binası, yan tarafına 2 bin metrekarelik yeni bir ek poliklinik binası planlanınca açılamamıştı. Açılış için ek binanın bitirilmesi beklenen hastane binasını ihalesini kazanan Ankaralı müteahhit firması nihayet bitirdi.

Medyabar'ın haberine göre, hastane poliklinik ek binası içerisindeki mekanik ve elektronik ünitelerin test edilmesinin ardından herhangi bir olumsuzluk görülmediği taktirde binanın gelecek hafta ortasında Sağlık Müdürlüğüne geçici kabulünün yapılacağı da gelen haberler arasında.

Bu arada daha önce Sakarya Toyota-Sa Hastanesi olarak adlandırılan binanın tabelası ve ismi de değişti. Sabancı Vakfı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokolle, mevcut hastanenin bakım ve onarımları ve 2 bin metrekarelik yeni bir ek bina karşılığında hastanenin ismi Sadıka Sabancı Devlet Hastanesi oldu.

Yapılacak yeni bina ile renovasyonu yapılan mevcut bina birbiriyle aynı görünümde olarak yapıldı.

Öte yandan 5 yıl önce renovasyona başlanacağı için eski adı ile Altınova Hastanesi olarak bilinen Serdivan Muhsin Yazıcıoğlu bulvarında bulunan binanın ise SEAH Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı ek bina olarak kullanılması düşünülüyor...