Haber Merkezi

Sabah erken saatlerden itibaren Hendek Yukarı Çalıca Mahallesi’ne gelen ölenlerin yakınları, ellerinde  “Hendek İçin Adalet” yazan siyah pankartla fabrikaya doğru yürüyüşe geçti. Eski fabrika kapısına gelen kalabalık burada, “Biz adalet istiyoruz. Gariban işçiler, konuşamayan işçilerden 7 tanesi burada can verdi. Yaralılarımız oldu. Tek istediğimiz adalet” dedi.

Ölenlerin yakınlarına bir destekte Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’ndan geldi. Babaoğlu, “Hepimizi yasa boğan o kara günde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor, acılı ailelerine sabırlar diliyorum. Yaralanan ve patlamadan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Unutmadık, unutamıyoruz” dedi.

-------------------

NE OLMUŞTU!

Sakarya'nın Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm üzerine kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz'da saat 11.15 sularında meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre mesafeden, kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda Erhan Ateş (45),  Halis Yılmaz (26), Havva Çelik (55), Muhammet Aygün (27),  Muhammet Seyfi Çanakçı (56), Ramazan Kor (42), Sabahattin Tepeçınar (46), hayatını kaybetmiş, 127 kişi yaralanmıştı.

3 ŞEHİT

Bu patlama sonrasında fabrikada kalan patlayıcının kontrollü imhası amacıyla Adapazarı ilçesi Taşkısığı mevkisine 9 Temmuz'da saat 11.35 sularında kamyonla getirilmişti ve araçtan  indirildiği sırada meydana gelen patlamada Jandarma Astsubay Çavuş Halil Tuna Akgöz, Jandarma Uzman Çavuş Mesut Yazar ve Jandarma Uzman Onbaşı Fatih Monga Şehit olmuş, 8 jandarma personeli ile kamyon şoförü yaralanmıştı.