Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret çarşamba günü belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, İş dünyası temsilcileri, net 17 bin 2 lira olarak açıklanan 2024'te uygulanacak asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yaman, “Asgari ücret işçi memur-emekliyi ilgilendiren bir ücrettir. Asgari ücretin TÜİK açıklamalarına göre açıklandığına baktığımızda asgari ücret rakamı ne olursa olsun çalışan kesim alım gücünü kaybetmektedir. Çünkü TÜİK açıklamaları enflasyon rakamlarını yansıtmamaktadır. Piyasada yaşanan gıda enflasyonu yüzde 120’ler civarındadır. Ancak TÜİK’e göre enflasyon yüzde 63’ler civarındadır. 

Asgari ücretliler ile birlikte tüm çalışanların ücretleri gerçek enflasyon ile birlikte 6 ayda bir değerlendirmelidir. Çalışanların enflasyonu gerçek pazar market artışlarına göre değerlendirmeli, çalışanlara yılda veya 6 ayda bir zam yapıldığına göre zincir marketler olmak üzere her aklına estiğinde zam yapmamalı, yılda bir zam yapmalılar. Enflasyon düşürülmelidir, üretim arttırılmalıdır. Kıdem tazminatı tavanı mutlaka kaldırılmalıdır. Bunun yanı sıra çalışanlara karşı uygulanan vergi adaletsizliği mutlaka giderilmelidir. Çalışan bir işçi ocak ayında ödediği yüzde 15’lik vergiyi Aralık ayında da önemlidir." dedi.

Yaman'ın açıklamaları şu şekilde:

S1S1-9

Merkez Bankası yılın ikinci faiz kararını açıkladı Merkez Bankası yılın ikinci faiz kararını açıkladı

Sss2S2