CHP Adapazarı Gençlik Kolları üniversiteli gençlerin yurt sorunu çektiğini belirterek basın açıklaması yaptı. Açıklamada, üniversite öğrencileri için KYK yurtlarının yetersiz olduğuna vurgu yapıldı.

Nurettin Eryılmaz’ın haberi 

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin’in de hazır bulunduğu basın açıklaması Adapazarı Atatürk Bulvarı’ndaki AKM önünde yapıldı. Basın açıklamasını okuyan İbrahim Faruk Demir, “Sakarya’daki yurtlar, kira fiyatları üniversite öğrencisi sayısıyla örtüşmeyen, öğrenci talebini karşılayamayan şekildedir. Sakarya’da öğrenci yurdu eksikliği vardır. Şimdi sizlere Sakarya'nın öğrenci yurdu kapasitesi hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum” dedi. 

Sakarya'da bulunan KYK yurtlarının kapasitesini açıklayan Demir, “Sakarya öğrenci yurdu 2039, Sabahattin Zaim öğrenci yurdu 1432, Rahime Sultan öğrenci yurdu 1747, Arif Nihat Asya öğrenci yurdu 924, Serdivan öğrenci yurdu 794, Muhammet Fatih Safitürk Öğrenci yurdu 2100, Hendek öğrenci yurdu 1352, Abdurrahman Gürses öğrenci yurdu 675, Sapanca Öğrenci yurdu 500, Akyazı öğrenci yurdu 400, Geyve öğrenci yurdu 387, Karasu öğrenci yurdu ise 400 olmak üzere Sakarya'da toplam 12.750 öğrenci KYK yurtlarından faydalanabilmektedir” dedi.,

Demir, “Bu verilere Sakarya Üniversitesi resmi sitesinden, 14 ağustos 2017 tarihli duyurusundan ulaşılmıştır. 100.000'e yakın üniversite öğrencisi bulunan Sakarya'da, KYK yurdu kapasitesi öğrenci sayısının 5'te 1'ine bile yetmiyor. Açlık ve sefaletle boğuşan Türkiye'de bu rakamlar acı verici ve hükümet adına utanç tablosudur. KYK yurtlarında kendisine yer bulamayan Üniversite öğrencileri ortalama fiyatı 4.000 lira olan kiralık dairelere mahkum bırakılmaktadır. Bu öğrencilerin büyük bölümü kira parasını toplayabilmek için kafelerde veya başka iş kollarında sigortasız, asgari ücretin altında, günlük 10 saatten fazla çalışmak zorunda bırakılmaktadır” diye konuştu.

AKM önündeki basın açıklamasında konuşmasını sürdüren Demir, “ Bir yanda okuyup bir yanda çalışan öğrenciler hayatla mücadele ederken, öğrenci yurtlarında kendilerine yer bulamamaktadır. Yüksek enflasyona, yüksek ev kiralarına ve pahalı gıda ürünlerine maruz kalan gençlerimiz nereye yetişeceğini şaşırmış durumdadır. Bu vahim durum acil şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. Aksi takdirde büyük  Atatürk'ün, Türkiye Cumhuriyeti'ni emanet ettiği Türk gençliği, elimizden kaymaya devam edecektir. Bu sıkıntılara çözüm bulunamazsa, gençlerimiz arasında yurtdışına gitme isteği, maalesef her geçen gün katlanarak artacaktır” dedi.

Demir, “ Ülkemizin en büyük zenginliği olan genç nüfusa imkan sağlamalı ve yaşadığı sıkıntılara çözüm bulmalıyız. Gençler, hayat pahalılığı ve ekonomik sıkıntılar ile boğuşurken aynı zamanda dersleri ile ilgilenmek ve başarıyla tamamlamak zorunda. Bu problemlerin içerisinde barınma sorununu ortadan kaldırarak öğrencilerimize birazda olsa nefes aldırabiliriz. Buradan Gençlik ve Spor Bakanlığına sesleniyoruz; 100.000'e yakın üniversite öğrencisi olan Sakarya'da mevcut yurtlar talebi karşılamıyor. Acil bir şekilde öğrenci yurdu yapımına başlanmalı, gençlere barınma imkanı sunulmalıdır. En büyük zenginliğimiz olan genç nüfus, ekonomik krizin pençesinde heba edilmemelidir. Gerekirse başka yerlerden tasarruf edip, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne yeni öğrenci yurtları yapabilecek fon sağlanmalıdır” diye konuştu.

Demir, “Suriyeli sığınmacılara 40 milyar dolar para harcadığını itiraf eden hükümet yetkililerinin, memleketimizin öz evlatları için de bir şeyler yapmasını bekliyor ve umut ediyoruz. Bu zamana kadar sorumluluklarınızı yerine getirmediniz, bari iktidarınızın kalan kısa ömründe gençliğin faydasına bir şey yapmanızı ümit ediyoruz. Herhangi bir girişim yine olmazsa gençlerimizden biraz daha sabır bekliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidara geliyor. İktidarımızda bu sorunu çözeceğimizi yineliyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun belirttiği gibi, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, 1 yıl içerisinde yurt sorununu çözeceğiz” dedi.

Demir, “Sadece bu kadar da değil, devlet yurtlarına yerleşen öğrenciler için de eğitim hayatının kolay geçtiğini maalesef söyleyemiyoruz. Günümüzde hâla 1 odada 4 kişinin kaldığına şahit oluyoruz. Sarayda 1 odada kaç kişi kalıyor, oda başına kaç kişi düşüyor bunlarıda biz öğrenciler olarak çok merak ediyoruz. Devlet yurtlarında akşam yemeğinde verilen yemeklerin sağlıklı bir insanın besin ihtiyacını karşılayabileceğinden şüpheliyiz. Her gün onlarca şikayete şahit oluyoruz. Türkiye'nin dört bir yanından, verilen yemekle ilgili şikayetler yükseliyor, siz hükümet olarak bu çağrılara nasıl kulaklarınızı tıkayabiliyorsunuz, merak içineyiz. Öğrencilere verilen yemek kalitesini artırmak, oda mevcudunu sağlıklı bir düzeye getirmek Türkiye Cumhuriyeti gibi bir ülke için bu kadar mı zor bunu da öğrenmek istiyoruz” diye konuştu. 

AK Parti'de adaylık yarışı! Anketler belirleyecek AK Parti'de adaylık yarışı! Anketler belirleyecek

Demir şunları kaydetti, “Üniversiteye başlayan öğrenciler, akademide bilim üretmek, ülkemize faydalı olacak işler yapmak hevesiyle bölümlerini okumaya başlıyorlar, fakat gelecek kaygısı ve çeşitli sebeplerle ya mevcut ekonomik krize dayanamayıp okulu bırakıyorlar ya da okul ve iş hayatını bir arada götürmeye çalışırken üniversite hayatlarında istedikleri verimi alamıyorlar. Mezun olabilenler ise, öğrencilik döneminde aldığı kredinin borcunu düşünmeye başlıyor. Neyse ki son kabine toplantısında karar çıktı, sadece ana paranın geri alınması kararlaştırıldı. Gençlerimiz ise doğru kişiye teşekkür etti. Kararın çıkmasından bir saat bile geçmeden gençlerin dilinde "Teşekkürler Kılıçdaroğlu" sözü gündem oldu. 

Bunca yıldır bu konuyla ilgili hiçbir adım atmayan hükümet yetkilieri, bir anda bu kararı verdi. Öğrenciler olarak buradan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na tekrardan teşekkür ediyoruz. Sayesinde milyonlarca öğrencinin omuzlarından büyük bir yük kalktı. Öğrencilerin, sorumsuz ve onları asla anlayamayan, anlamak istemeyen bir kaç beceriksiz yönetici yüzünden büyük bir istekle başladıkları okul hayatları yarım kalıyor. Öğrencilerin barınma sorununu çözmek, buna büyük ölçüde çare olmaktır. Hükümetten, Gençlik ve Spor Bakanlığından, görevlerini yapmalarını istiyoruz. Kaybedilen bir nesil geri gelmez”

Demir, “Gençliğin, genç nüfusun kıymetini ve önemini çok geç olmadan anlamamız, ülkemizin geleceği açısından hayati önem taşımaktadır. Gençliğin kıymetini anlamak bir yana dursun onları her fırsatta azarlayan ve hiçbir zaman önemsemeyen zihinleri çok iyi tanıyoruz. Cumhurbaşkanının, kira fiyatlarının yarısını dahi karşılayamayan öğrenci bursu için, "Elinize, dilinize dursun ya." ifadelerini kullanması, halktan, gençlerden ne kadar kopuk oluğunu göstermektedir. Gençlere bu kadar uzak olan zihinlerin, gençlere katabilecek hiçbir şeyi yoktur. Kendileri saraylarda halkın vergileriyle gösterişli ve lüks hayatlar yaşarken, gençlere bir sucuklu menemeni bile çok gören bu zihniyet, insanlık onuru için kaybetmelidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gençliğe bakış açısı, bizim pusulamızdır. Bize yol gösteren, Türkiye Cumhuriyeti'ni gençlere emanet eden Atatürk bizlere şöyle seslenmişti ‘Siz genç arkadaşlar, yorulmadan beni tâkîbe ahdetmişsiniz. İşte ben bu sözden çok duygulandım’

Demir son olarak, “Yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz. Fakat arkadaşlar yorulmamak ne demek? Elbette yorulacaksınız. Benim sizden istediğim şey yorulmamak değil, yorulduğunuz zaman dahî durmadan yürümek, yorulduğunuz dakîkada dinlenmeden beni tâkip etmektir. Yorgunluk, her insan için tabii bir hâlettir. Fakat insanda yorgunluğu yenebilecek mânevî bir kuvvet vardır ki, bu kuvvet yorulanları dinlendirmeden yürütür. Sizler, yani Türkiye'nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edecekseniz. Ben bu akşam buraya yalnız bunu size anlatmak için gelmiş bulunuyorum. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır” dedi.