Yaklaşan Üniversite sınavları öğrencilerin aralıksız sınava hazırlanması derken sınav stresi yaşayan çocuklarla alakalı Aile Danışmanı Semra Binay ‘dan ailelere ders niteliğinde uyarılar geldi.

Binay, “Çocuklarımız yıllarca her gün karda, kışta, halsizken, sabahın köründe okula gıttıler. Oyun çağlarını okulda gecirdiler. Tam 12 yıl, ve geldi çattı o gün. Hayatlarının dönüm noktası tek bir sınav. Yapmayın. Dönüm noktası falan değildir. Gençlerimize böyle büyük bir sorumluluk ve kaygı yüklemeyin.

Sadece hayatlarına devam ederken karşılarına çıkacak fırsatlardan biridir üniversite sınavı..Bir yandan ergenlikle mücadele ederken diğer taraftan sınav stresi onları zaten oldukça yıpratıyor ve üzüyor.. Bir de ailelerin yanlış tutumları, kaygı ve karamsarlığı arttırıyor.

Stresten dolayı bildiklerini unutan, soruları kaydıran çok öğrenci var maalesef.. Onlara ,"olmazsa seneye denersin " rahatlıgını vermelisiniz. Aileler haklı olarak çocuklarının geleceğinden kaygı duyar ve sınavlara fazla anlam yüklerler. Sınav kaygısı ailede çaresizlik hissi doğurur. 12 yıllık eğitim-öğretim hayatlarının bir kaç saatlik sınavla belirlenmesi gerginlik ve stres oluşturur.

Öğrencinin ailesinin desteğine en cok ihtiyacı olduğu bir dönemdir sınav dönemi. Moral ve motivasyon ders çalışması kadar önemlidir. Aşırı stresli aile, evde gerginliğe sebep olabilir. Bu da öğrencide duygusal, fiziksel, davranışsal kaygılara yol açar ve başarısını düşürür. Bilinmelidir ki dozunda kaygı motive eder, başarıyı arttırır, disiplini sağlar. Ancak fazlası, olan başarıyı da düşürür.” şeklinde konuştu 

BİNAY, “ÖĞRENCİ SEVDİĞİ İŞİ TERCİH ETİSİN”

Aile Danışmanı Semra Binay Sınava hazırlanacak öğrencilerin hangi bölümü seçeceğine kendilerinin karar vermesi gerektiğinide belirterek, “Puanına göre değil, sizin belirlediğiniz mesleği değil, kendi istediği mesleğin bölümünü seçsin. Sevdiği işi tercih etsin. Ebeveynler sürekli sakin ol derken cocukları daha strese sokuyorsunuz.. Önce siz sakin olun. Rutini bozmayın. Yıl boyu sosyallikten uzak, eve davet kabul etmemek, seyahatleri iptal etmek, sınav dönemi çocuga özel yemekler yapmak ,şımartmak, sürekli etrafında dolanmak öğrencinin sınavı gözünde çok büyütüp, olağanüstü bir durum algılamasına yol açar. Bu da kaygısını artırır.Motivasyon olur diye başkalarıyla kıyaslamayın. Karamsar tablo çizmeyın..Yıllarca yemedik yedirdik, okuttuk yüzümüzü kara çıkarma" tarzı söylemler öğrencide çok büyük psıkolojik yük oluşturur. Başaramazsam kaygıları başlar. Aileye ve çevreye mahçup olma endişesine kapılır .Sınavda istenen sonucu alamamak utanılacak ,mahcup olucacak bır durum değildir. Kişinin kendi hayatı, kendi sınavı . O sadece bir sınavdır.” dedi

İŞTE BİNAY’DAN AİLELERE VE ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER

Aile danışmanı Semra Binay sınava girecek öğrencilere ve ailelere önemli tavsiyelerde bulundu, İşte Binay’ın not alınması gereken önerileri, “Sınav günü manevi destek amaçlı yanında olmaya özen gösterin. Hayatının sonu değil bir sonraki sınava da gırer. Ona kazanamazsa destek olmayız korkusu vermeyin.

45 yaşında amansız hastalığa yenildi 45 yaşında amansız hastalığa yenildi

Sınava gerçeğinden farklı anlamlar yüklemeyin. Hayatın kendisi zaten bir sınav. Sınav yeri önceden gıdilip görülmeli. Yanında götüreceği belgeler ve kalem ,silgi ,su geceden bir çantada hazır olmalı. Sabah kahvaltı muhakkak yapmalı.. çok fazla yerse ağırlık çöker, miskinleşir. Süt yerine kahve tercih edilebilinir.

Sınav öncesi ,nefes ve gevşeme egzersizleri yapılmalı. Sınavda kaygılı düşüncelere kapılırsa düşünce odağını farklı noktalara yöneltebilmeyi öğrenmelidır. Çocuğunuzda aşırı kaygı gözlemliyorsanız uzman desteği almanız gerekir..Tüm sınava girecek öğrencilere yürekten başarılar, bol şanslar dilerim.” şeklinde konuştu