Rektör Sarıbıyık’tan 23 Nisan mesajı Rektör Sarıbıyık’tan 23 Nisan mesajı

Sema Bozkaya

Küresel ısınma mevsimlerin normal akışını değiştirirken, kış ortasında deniz suyunun sıcak olması deniz ürünlerin az çıkması fiyatların yüksek olmasına neden oluyor.

Halk54.com haber ekibi Adapazarı sokaklarında gündemin ve sokağın nabzını tutmayı sürdürüyor. Vatandaşlara balık fiyatlarını nasıl bulduğunu ve ne kadar sıklıkla balık taktiğini sorduk. Küresel ısınmanın ardından uzman isim Prof. Dr. Levent Kurnaz’ın yaptığı araştırmada hamsi balığın karadenizden kaçacağı sorusu da yöneltildi.

Adapazarı’nda vatandaşlar balık ayda bir kere alabildiklerini, onun da hamsi olduğunu ama hamsinin kilosunun 100 ila 130 TL olduğunu yaşanan iklim sıcaklığının sorumlusunun yine insan olduğunu belirtirken, iklim dengelerini bozan faktörlerin önlenmesi için yetkililerin gerekli önlemin alması gerektiğini aksi takdirde hem çevre hem de denizlerde balıkların tükeneceğine işaret ettiler.

Küresel ısınma dünyada iklim değişikliğine neden olurken çevre etkileri ve deniz suların ısınmasıyla deniz canlıların serin suların olduğu bölgeye göçerebileceği belirtiliyor.