Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, dört kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda ve gıda dışı harcamaları dikkate alarak hazırladığı eylül ayı Açlık-Yoksulluk Araştırması'nı açıkladı.

Araştırma sonuçlarına göre Eylül 2023'de dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 701 liradan 14 bin 542 liraya kadar yükselirken, dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden yaşayabilmesi için yapması gereken gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise 41 bin 651 liraya çıktı.

Açlık sınırı eylülde bir önceki aya göre 841 lira artarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 5 bin 537 lira yükselerek 27 bin 109 liraya çıktı. Her ikisinin toplamından oluşan yoksulluk sınırı ise önceki aya göre 3 bin 378 lira arttı.

Bir sigara grubu, sarma tütüne zam yaptı Bir sigara grubu, sarma tütüne zam yaptı

Bir yıl öncesine göre açlık sınırı 6 bin 875 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 12 bin 399 lira arttı. Yoksulluk sınırı ise son yılda toplam 19 bin 274 liralık artış gösterdi.

Araştırma sonucunda “Başta gıda, ulaşım ve barınma olmak üzere tüm alanlarda hızlanan fiyat artışları açlık ve yoksulluk riskini her geçen gün daha da artırıyor” denildi.

HALK54 ekibi de Adapazarı sokaklarında vatandaşlara mikrofon uzattı, Eylül ayı için açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını sordu. HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlar duruma tepki göstererek, "Pahalılık var. Bu pahalılık altında eziliyoruz. Rakamlar yerinde durmuyor. Bunu kontrol altına almaları gerekiyor. Fiyatların sabitleşmesi gerekiyor." diyerek geçimlerinden memnun olmadığını dile getirdi. İşte Sakaryalı vatandaşların açlık ve yoksulluk sınırı yorumu...