Fuat Koçer / Can Toka

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Gıda Günü ana etkinliği programına bir video mesaj gönderdi. Erdoğan, “Su stresi çeken bir ülke olarak elimizdeki kaynakları en verimli şekilde kullanmanın gayretindeyiz. Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak arasında mahiyet itibariyle hiçbir fark görmüyoruz.” diyerek su tasarruf çağrısı yaptı.

HALK54 ekibi de konuyla ilgili sokakta Sakaryalı vatandaşlara mikrofon uzattı. Sakaryalılar, su kullanımı ve tasarrufu hakkında HALK54 mikrofonuna konuştu.

Sakaryalı vatandaşlar suyu fazla fatura gelmemesi için tasarruflu kullandıklarını, iklim değişikliği nedeniyle su sıkıntısı yaşanılacağını, gelecek nesillere su ve iyi çevre bırakılması gerektiğin ifade ettiler. Genç bir bayan "Gidişat çok kötü. Bizden önceki nesil her şeyi çok hoyratça bilinçsizce kullandılar.  Bir an önce ne olacaksa olsun. Herkesin aklı başına gelsin. Her şey eğitimsizlikten kaynaklanıyor. Bu nedenle doğa ve herşeyde sorun yaşanıyor" dedi. 

Çiftçilik yapan genç bir vatandaştaş zehirli sanayi nedeniyle iklimlerin değiştiğini, yağmur yağmadığını, toprakların susuz kaldığını, tarımda su sorunu nedeniyle mahsul üretemediklerini ve üretilen mahsulünde verimli yetişmediğini belirterek bir an önce önlem alınmasını istedi.

Kayıp 7 mürettebatı arama çalışmaları sürüyor Kayıp 7 mürettebatı arama çalışmaları sürüyor