Meteoroloji Genel Müdürlüğü, soğuk ve yağışlı havalara karşı uyarılar yapmıştı. Yapılan uyarıların ardından birçok kentte kar yağışı etkili oldu. Sakarya da kar yağışının etkili olduğu illerden biri oldu. Sakarya'da akşam saatlerinde yüksek kesimlerde kar yağışı başladı. Çok sayıda vatandaş ise yağışın ve fırtınanın ne zaman etkisi azaltacağını merak ederken, son tahminleri de araştırmaya başladı. İşte yapılan son tahminler...

AFAD'TAN UYARI
Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise 19 Kasım Pazar günü için yurt genelinde beklenen kuvvetli sağanak yağış ve fırtınaya dikkat çekerek uyarıda bulundu.

AFAD tarafından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan son bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre; 41 ilimiz için Turuncu, 31 ilimiz için Sarı uyarı olmak üzere toplam 72 ilimiz için meteorolojik uyarı yapılmıştır.

Turuncu uyarı: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Mersin, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Niğde, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Yalova ve Zonguldak.

Uyarı verilen illerimizde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapılmıştır.

Sarı ve turuncu meteorolojik uyarı verilen illerde ekiplerimiz teyakkuz halinde olup; gelen ihbarlara süratle müdahale edilmektedir.

Vatandaşlarımızın sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz.

YAĞIŞIN VE FIRTINANIN ETKİSİ NE ZAMAN AZALACAK?
Öte yandan Prof. Dr. Orhan Şen de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla, tahminlerini paylaştı.

Prof. Dr. Şen'in yaptığı paylaşımlar şu şekilde:

"Bugün Pazar, Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu'da şiddetli yağış etkili. Yağışlar Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz'in yükseklerinde KKY (Karla karışık yağmur) ve kar şeklinde olacak."

"Pazar Marmara'da Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Düzce, Bolu, Kütahya, Sivas, Erzincan'ın yükseklerinde KKY ve kar; İstanbul'un Çatalca ve Anadolu Yakası'nın doğusunda yüksekler KKY. Öğleden sonra İstanbul ve Marmara'da yağışın etkisi azalacak."

"Bugün Rüzgâr Marmara’nın kuzeyi ve Batı Karadeniz kıyılarında Kuzeybatı yönlerden çok kuvvetli ve tam fırtına (80-110 km/saat) şeklinde esecek. İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden kısa süreli fırtına hızında."

"Yağışın ve fırtınanın bugün akşam saatlerinden itibaren etkisi azalacak. Pazartesi ısınma başlıyor. Bugün İstanbul 8 C, Yarın 13, Çarşamba 18 C. İzmir 13, Ankara 6, Antalya 16 C"

METEOROLOJİ'DEN HAFTALIK TAHMİN
Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 19 Kasım 2023-25 Kasım 2023 tarihlerini kapsayan "Haftalık Hava Tahmini"ni de yayınladı.

24 şehir, 110 ilçe fay hattı üzerinde! Aralarında Sakarya da var 24 şehir, 110 ilçe fay hattı üzerinde! Aralarında Sakarya da var

Buna göre hava sıcaklıklarının ülkemiz genelinde yağışla birlikte azalacağı, iç ve batı bölgelerde mevsim normalleri altına düşeceği ancak Salı gününden itibaren tekrar artacağı tahmin ediliyor.