Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yeni doğan yavru kedilerin nasıl besleneceğini, beslerken nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıldız, "Kedileri çok seviyoruz  Yavru kedileri ise çok daha fazla seviyoruz. Onları sağlıklı bir şekilde yetiştirmek için bir kısım güncel bilgilere ihtiyacımız var. Yanlış beslenme durumunda ciddi mide bağırsak sorunları yaşayabilirler. Bunların arasında kabızlık ya da ishal şekillenebilir. Müdahale için veteriner hekiminizden zaman kaybetmeden hızlı yardım almalısınız. Yoksa can dostunuzun hayatını kaybetmesi kaçınılmaz olur." dedi.

Yıldız, "4 haftalıktan küçük kedi yavruları, kuru veya konserve olsun, katı yiyecekler yiyemezler. İhtiyaç duydukları besinleri almak için annelerinin sütünü içebilirler. Anneleri etrafta değilse yavru kedi hayatta kalmanız için size güvenecektir. Yeni doğan yavru kedinizi, yavru kedi sütü ikame maddesi adı verilen bir besin ikamesi ile besleyebilirsiniz. İnsanların tükettiği sütün aynısını bir yavru kedi beslemekten kaçınmanız önemlidir. Tipik inek sütü kedileri çok hasta edebilir. Hangi yavru kedi sütü ikame ürününü seçeceğinizden emin değilseniz, bir veteriner hekimle konuşun. Doğru olanı seçmenize yardımcı olabilirler." dedi.

"Birçok kuru süt ikamesi için soğutma her zaman gerekli değildir. Ancak fazladan süt hazırlanırsa buzdolabında saklanmalıdır." diyen Yıldız, yavru kedileri beslemek için şu adımların izlenmesi gerektiğini söyledi:

Gazını çıkar. Yavru kedilerin, beslendikten sonra bebeklerin yaptığı gibi gazlarının çıkarılması gerekir. Yavru kedinizi karnının üzerine yatırın ve hafif bir geğirme duyana kadar sırtlarını hafifçe sıvazlayın. Bunu her besleme sırasında birkaç kez yapmanız gerekebilir.

Herhangi bir nedenle yavru kedinize yemek yediremezseniz, derhal veteriner hekiminize başvurun. 

Yavru kediler sütün yanında ne yiyor?

Yavru kediniz yaklaşık 3,5 ila 4 haftalık olduğunda, onları biberondan ayırmaya başlayabilirsiniz. Bu, zaman ve pratik gerektiren kademeli bir süreçtir. İşlem genellikle şöyle görünür:

Yavru kedi formülünüzü bir kaşıkla vererek başlayın.

Daha sonra yavru kedi formülünüzü bir fincan tabağında sunmaya başlayın.

Tabaktaki yavru kedi formülüne yavaş yavaş konserve mamayı yada kuru mamayı ekleyin.

Giderek daha az yavru kedi formülü ekleyerek, tabaktaki konserve mamayı yada kuru mamayı artırın.

Yavru kediniz hemen kaşığı veya tabağı almıyorsa biberon vermeye devam edebilirsiniz.

Sütten kesme sürecinde ilerledikçe, her şeyi iyi sindirdiklerinden emin olmak için yavru kedinizi ve dışkısını izleyin. Yavru kedinizin durumu iyiyse ve sindirim sorunları yaşamıyorsa (gevşek dışkı veya ishal gibi), yavaş yavaş daha fazla mama verebilirsiniz.

Bu aşamada, sulu kalmasını sağlamak için yavru kedinize bir kase tatlı su vermek de önemlidir.

Bir yavru kedi ne sıklıkla yemeli?

Yavru kedinizin normal olarak yeme sıklığı, kaç yaşında olduklarına bağlıdır:

1 haftaya kadar: 2-3 saatte bir

Kadir Savaş, torununu nişanladı Kadir Savaş, torununu nişanladı

2 haftalık: her 3-4 saatte bir

3 haftalık: her 4-6 saatte bir.

6 haftalık: gün boyunca eşit aralıklarla üç veya daha fazla konserve yada kuru mama beslemesi

12 haftalık: gün boyunca eşit aralıklarla üç kez konserve yada kuru mama

Yavru kedinize ne sıklıkta veya ne tür mama vereceğiniz konusunda sorularınız varsa veya ek rehberliğe ihtiyacınız varsa, yardım için veterinerinizle iletişime geçin.