Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, mevsimlerin değişmesine bağlı olarak bu yıl kenelerin doğada erken görülmeye başladığını belirtti. 

İletişim araçları, elektronik aletler ve dahası… Güneş fırtınası Dünya'yı vuracak İletişim araçları, elektronik aletler ve dahası… Güneş fırtınası Dünya'yı vuracak

Yıldız yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"Yaşamış olduğumuz baharın arifesinde , iklim değişikliğine bağlı olarak mevsim şartlarının sıcaklık, nemin çok uygun olması , kenelerin doğada çoğalması için çok uygun bir ortam oluşturmaktadır. Son günlerde kliniğimize gelen bahçede , doğada yaşayan köpeklerde kenelere sıkça karşılamaktayız.  

Keneler , doğayla iç içe yaşayan ve de etkileyebildikleri ya da kan emebildikleri tüm canlılara saldırarak paraziter yaşam mücadelelerini hat safhaya çıkarırlar. Bu dönemde ekonomik beslediğimiz  sığır,koyun,keçi,v.b. ya da ekonomik olmayan yaşam alanlarımızı paylaştığımız can dostlarımızı kedi ,  köpek ve de özellikle insanlarımızı keneden korumak zorundayız. Bunu da başta insanlarımızı bilinçlendirerek yapabiliriz.

Kene ile mücadele başta insanlara düşmektedir. Ayrıca doğal kene düşmanları olan bahçedeki tavuktan tutunda doğada yaşayan birçok canlı sezonda bulabildikleri keneleri tüketerek yaşamlarının devam ettirirler. Kene mücadelesini gerek kamu gerekse biz vatandaşlar çok dikkatli bir şekilde yapmalıyız. Kene ile mücadele edeceğiz diye çevreyi katletmeyelim. Bilinçsiz yapılan her ilaçlama  bir sonraki yıl ilaçlara daha dirençli  kene cinsleri ortaya çıkartır. Bunlara karşıda ilaçlar kifayetsiz kalır. Yaşadığımız çevre mutlaka her türlü kimyasal kirlenmelerden  korunmalıdır.

Ekonomik amaçla beslenen evcil hayvanlarda, et de süt de kalıntı bırakan ilaçlar tercih edilmemelidir.
   Bu konuda serbest veteriner hekimin tavsiyelerine uyulması önemlidir. Kedi ve de köpeklerde bit ,pire kene ilaçlaması düzenli yapılmalıdır. Kene gerek insan gerekse konakçı olarak kullandığı sığır, koyun, keçi, köpek, kedi vb. paraziter olarak kan emmenin dışında taşımış olduğu son derece öldürücü olan hastalıkları da bulaştırır.Bu kenenin bulunduğu bölgeye ve de hastalık yapıcı bir etken virus, bakteri vb. varlığı yada yokluğu önem taşır. Saygılarımızla…."