Sakarya'nın Ferizli ilçesine bağlı Seyifler, Doğancı, Tokat ve Abdurrezzak Mahalleleri sınırlarında kalan arazilerde otomotiv ve metal sektörlerinin kümelendiği organize sanayi bölgesi (OSB) kurulmasına yönelik çalışmalar 2014 yılında başladı.

Bölge halkı ve sivil toplum kuruluşlarının verimli tarım arazisi olduğu gerekçesiyle yargı süreci başlattığı OSB için 2022 yılına kadar tartışmalı bir süreç yaşandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 2022 yılı mart ayında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarını onamasının ardından kısa adı SOMİ OSB olan Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 2022 yılı temmuz ayında sicil numarasını aldı.

5 milyon metrekarenin üzerinde (yaklaşık 523 hektar) alanda kurulacak olan OSB için yaklaşık 280 firma başvuruda bulundu. OSB tamamlandığında 20 binin üzerinde kişiye istihdam sağlanacağı bildiriliyor.

Geride kalan süreçte OSB'nin altyapı ve diğer konularla ilgili projelere son hali verildi. Müteşebbis heyeti, şimdi ise SOMİ OSB'nin altyapı işleri için ihale ilanı yayımladı. Kuzey ve güney bölgesi olmak üzere iki etapta yapılacak olan OSB'nin 1. etabını içeren ihale; OSB saha kazı-dolgu, saha içi imar yolları kazı-dolgu, OSB betonarme dış duvarları ve betonarme tesisat galerileri yapımını içeriyor.

SATSO kampüsündeki SOMİ OSB Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen ihale sürecinde teklifler 5 Temmuz 2024 Cuma günü saat 12.30'a kadar verilebilecek. İhale ise aynı gün saat 13.30'da başlayacak.

Üzerinde hassas bir çalışma yapılan altyapı işine yönelik ihale teklif birim fiyat usulüne göre üç aşamalı olarak yapılacak. Birinci aşama, ihale saatinde kapalı zarf usulü ile yapılacak. İkinci aşama, birinci aşama sonrası belgeleri uygun olan istekliler arasında 2. yazılı tekliflerin istenmesi usulü ile yapılacak. Üçüncü ve son aşama ise ikinci aşama sonrası ve belgeleri uygun olan istekliler arasında komisyonca pazarlık (açık eksiltme) usulü yapılacak.

Toplam ciro yıllık yüzde 66,8 arttı Toplam ciro yıllık yüzde 66,8 arttı

İhale ilanına göre, ihaleyi kazanan şirketin çalışmalarını 350 gün içinde tamamlayarak sahayı teslim etmesi gerekiyor. SOMİ OSB Bölge Müdürlüğü'ndeki ihaleye Sakarya'nın büyük firmalarının yanı sıra Türkiye genelinde iş yapan firmaların da katılması bekleniyor.

medyabar