Başkan Yıldız, açıklamasında aşağıdaki ifadelere yer verdi;

Yoğurtu biz Türkler keşfetmişti. İnsanlık için son derece faydalı olan yoğurt hakkındaki bilgilerimiz maalesef yeterli seviyede değildir. Bilimsel  araştırmalar hız kesmeden her konuda olduğu gibi yoğurt konusunda da devam etmektedir. 

Yoğurdun faydaları nelerdir?

Sindirimi İyileştirir:

Her gün yoğurt tüketmek, bağırsak hareketlerimizi düzenli tutar ve vücudumuzun florasını geliştirir. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri öldürür ve sindirim sistemimizi daha sağlıklı hale getirir. 

Yoğurdun laktoz intoleransı, kabızlık, iltihaplı bağırsak hastalığı ve Helicobacter pylori bakterilerinin neden olduğu enfeksiyonlarda da etkili olduğu bulunmuştur.

Doğal Bağışıklık Güçlendirici:

Düzenli yoğurt tüketimi bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve vücudumuzu çeşitli enfeksiyonlardan korur.  Yoğurt, gastrointestinal enfeksiyonlara, soğuk algınlığı, grip ve hatta kanser gibi solunum sorunlarına karşı etkili bir şekilde savaşır.

Yoğurttaki magnezyum, selenyum ve çinko da bağışıklığı artırır.

Kanser Riskini Azaltır:

Yoğurt, kanser önleyici özelliklere sahiptir ve vücudumuzu kolon, mesane ve meme kanserinden koruduğu bilinmektedir.

Kan Şekeri Düzeylerini Düzenler:

Düzenli olarak ev yapımı, şekersiz yoğurt tüketimi, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve tip 2 diyabetli insanlar için çok iyidir. 

Kemiklere İyi Gelir:

Yoğurt zengin bir kalsiyum kaynağıdır, bu nedenle kemik sağlığını iyileştirmek için idealdir. Düzenli yoğurt tüketimi, kemik kütlesini ve gücünü korur, böylece kırık ve osteoporoz riskini azaltır.

Enflamasyonu Azaltır:

Günlük yoğurt tüketimi vücuttaki iltihabı azaltır. Enflamasyon çoğu otoimmün hastalıktan, diyabetten, kanserden ve artritten sorumludur.

Yüksek Tansiyonu ve Kalp Hastalıkları Riskini Düşürür:

Düzenli olarak yoğurt tüketmenin, kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörü olan kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. 

Böylece yoğurt, kalp hastalıkları riskini azaltır.

İştahı ve Ağırlığı Azaltır:

Yoğurdun yüksek protein içeriği tok hissetmemizi sağlar, iştahımızı azaltır ve böylece kalori tüketimimizi azaltır. Bu da, kilo kaybını teşvik eder. 

Depresyonu Azaltır:

Yoğurttaki probiyotikler, kaygı ve stresi azaltmaya yardımcı olur, böylece depresyon hastalarını daha iyi hissettirir. 

Alerji Belirtilerini Azaltır:

Yoğurt tüketmek, her türlü alerjiye karşı bağışıklık sistemimizin ürettiği antikorların sayısını azaltır. Yoğurtta bulunan probiyotikler bu eylemden sorumludur.