Her hafta Cuma akşamı Tv264’te yayınlanan Gazeteciler Soruyor, bu hafta asrın felaketinden en fazla etkilenen illerden biri olan Hatay’da gerçekleştirildi.  Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce, asrın felaketini yaşayan illerden olan Hatay’dan Sakaryalılara tarihi çağrıda bulundu.

İşte açıklamalardan öne çıkan başlıklar;

* 2020 yılında Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde deprem risk yönetimi ve kentsel iyileştirme daire başkanlığı kurduk.

* Tüm ilimizi kapsayacak şekilde kentsel dönüşüm strateji belgesini çıkardık. 4 katlı ve olası riskli yapıların dönüşümünü gerçekleştirmek adına teşvik amacıyla yönlendirici imar planı notunu hazırladık.

MARAŞ DEPREMİNDEN SONRA 120 KİŞİ ‘BİNAM DEPREME DAYANIKLI MI’ DİYE SORDU

* Kahramanmaraş merkezli depremin olduğu günden bu yana Sakarya’da oturduğu konutun depreme dayanıklığı konusunda müracaatta bulunan 120 kişiye bilgilendirme desteği sağladık.


* Sakarya’mızın bina envanterini çıkarıyoruz.

* Binasını yenilemek isteyen kat maliklerinden belediyeye başvuru esasında tam mutabakat ile anlaşmaya varan parsel sahipleri ile iştirak şirketimiz arasında ön protokol imzalanarak kentsel dönüşüm süreçlerinin tamamlanmasına gayret göstereceğiz.

PARKLAR OLASI DEPREMDE İHTİYACA GÖRE PLANLANACAK

* Olası bir depremde bizim bünyemizde bulunan tüm park alanlarında çadır yeri, numaralanması, lavabo gibi ihtiyaçların nerelerde olacağını planlıyoruz.

* Geçtiğimiz yılın temmuz ayı itibariyle Sakarya’da 180 bin 84 bina için veri toplama işi bitirilmiş olup en kısa sürede raporlama çalışmaları başlayacaktır.

BAŞKAN YÜCE’DEN TARİHİ ÇAĞRI

Sakarya'da Ramazan’ın ilk gününde sıcak pide kuyruğu Sakarya'da Ramazan’ın ilk gününde sıcak pide kuyruğu

* Özellikle 99 depremini yaşamış 4 ve üzeri kat binalara risk analizi işleminin yapılması için vatandaşlarımız belediyeye müracaatını yapsın.

* Binasından şüphe duyan endişe duyan bize başvursun. Benim binam ya riskli çıkarsa diye yaptırmaktan kaçanlar tam tersi sevinmeli, tedbir almalı. Büyükşehir Belediyesi olarak destek vereceğiz.

* Kentsel dönüşüme karar verilen binalar için devletimiz tarafından verilen kira ve taşınma yardımı ile birlikte belediyemizden ne tür bir talebi varsa biz destek vereceğiz, vatandaşımızın yanında olacağız.

* Kentsel dönüşümü hızlandırmak adına boşaltılan daire sahiplerinin ihtiyaç duymaları halinde barınma problemlerini giderebilmek adına geçici prefabrik ve benzeri alanlar kurulmasını değerlendireceğiz.