Bilindiği gibi yurtlarda kalan öğrencilerin yıllık izin hakları 75 günden 30 güne indirildi. Aileleriyle yeteri kadar buluşma imkanı bulamadıklarını dile getiren öğrenciler KYK yönetimine tepki gösterdi. Konuyla ilgili konuşan Sakarya Üniversitesi öğrencisi A.Ç., “KYK yurtlarında izin günleri 75 günden 30 güne indirildiği için hiçbir şekilde farklı etkinliklere katılamıyoruz. Şehir dışına gidemiyoruz. Ailelerimizle yeteri kadar görüşemiyoruz. Herhangi ufak bir şey olsa çıkıp gidemiyoruz” dedi.

40 saatin sonunda kardeşler enkazdan kepçeyle indirildi 40 saatin sonunda kardeşler enkazdan kepçeyle indirildi

Konuyla ilgili konuşan bir başka öğrenci S.K. ise, “Sapanca KYK yurdunda kalıyorum, izin günleri 30 güne düşürüldü. Geçen sene bile izin almakta tereddüt ederken bu sene ne arkadaşlarımla ne ailem ile yeterince vakit geçiremiyorum. Uzak şehirden geliyorum ve iki defa gitsem izin hakkım dolacak diye tedirgin oluyorum resmen yurda mahkum edildik. Bu konu ile ilgilenilmesini istiyoruz. Bu ve bunun gibi birçok konu var örneğin 3 kişilik odaların 6 kişiye çıkarılması ve nefes alınmayacak hale getirilmesi” diye konuştu.

Milli Eğitim İstatistikleri’ne ve örgün eğitim 2021-2022 verilerine göre Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı 776 yurt var ve bunların toplam kapasitesi 759 bin 838 öğrenci ile sınırlı. İzin haklarının 30 güne indirilmesi bu yurtlarda kalan tüm kız ve erkek öğrencileri etkiliyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler, kurallar gereği sabah 06.00 ile akşam 23.00 arasında yurtta olmak zorunda.