NURETTİN ERYILMAZ

İddiaya göre olay Adapazarı’nda yaşandı. İşyerine gelen biri çocuk 4 kişi saat.16.00 işyerine önüne geldi. İşyeri önündeki bulunan robot süpürge kutusunu alan şüpheliler mağaza içine girdi.  İşyerinin kasasına gelen şüpheli robot süpürge kutusunu yere bıraktı ve cep telefonuna faturanın çok geldiğini, hattını kontörlü yapmak isteği söyledi.

Kasada faturalı hattını konturlu hatta çevirmek isteyen müşterisiyle ilgilenen personel işlem yaparken bu kez işyerine bir çocukla gelen bir başka kadın harekete geçti. İşyerine ilk gelen ve robot süpürge kutusunu kasaya kadar geçirdikten sonra kutuyu yere bırakılan kutuyu alan kadın sessizce dışarı çıktı. Diğer kadının da işyerinden uzaklaşmasının ardından yemekten gelen bir mağaza çalışanı robot süpürgenin yerini olmadığını fark etti. Güvenlik kamera kayıtlarını inceleyen işyeri çalışanları hırsızlık olayının nasıl gerçekleştiğini de anbean kayıtlardan gördü.

Yaşanan olay sonrasında işyeri sahibi Muhammet Recep Baltaş Halk54’te konuştu. İşyerinin kalabalık olduğunu belirten Muhammet Recep Baltaş , “İçeri gelen erkek şahıs ‘fatura çok geldi. Neden öyle oldu’ gibi anlamsız konuştu ve ardından hattını kontörlü yaptırmak istediğini söyledi. Sonra bir işlem yapmadan buradan ayrıldı. Sonra dışarıda yemekte olan eleman mağazaya geldiğinde ise robot süpürgenin nerede olduğunu sordu. Böylece olay ortaya çıktı” dedi.

Muhammet Recep Batlaş, “Kameralara baktık 4 kişi tarafından ürünün çalındığını gördük. Polise haber verdik ve olay inceleniyor. Güpegündüz bu kadar kameralar varken nasıl bir cesaret hırsızlık yapıyorlar! Gündüz hırsızlık olurken, gece mağazayı bir nasıl bırakacağız! Kimsenin malı kimseye yar ve mal olmaz” diye konuştu. Mağaza çalışanı Yiğit Cevahir ise, “Yemekten geldim ve işyerinin giriş kısmında kutunun üzerinde ambalajında olan elektronik süpürgenin olmadığını gördüm. Satıldı mı diye sorduk ama işin rengi sonra belli oldu. Kameralara bakınca işin hırsızlık olduğunu gördük” diye konuştu.

Yaşanan hırsızlık sonrasında ise Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri kameralara yansıyan hırsızlık olayının firarisi olduğu ileri sürülen biri çocuk 4 kişinin peşine düştü.