Akaryakıtta yüksek seyreden döviz kuru ve uluslararası piyasa nedeniyle uzun bir süredir ateşi düşmeyen fiyatlar için geçtiğimiz günlerde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) indirim duyurusu yaptı.

EPDK'nın duyurduğu indirim bu gece itibarıyla pompaya yansıdı.

Ticaret Bakanlığı: “Lojistik ve taşımacılık sektörümüz pazar büyüklüğü ile dünya sıralamasında 11. sırada” Ticaret Bakanlığı: “Lojistik ve taşımacılık sektörümüz pazar büyüklüğü ile dünya sıralamasında 11. sırada”

Benzine 76 kuruş, motorine ise 2 lira 10 kuruş indirim geldi.

SAKARYA'DA FİYATLAR NE KADAR OLDU?
Pompaya yansıyan indirimle birlikte Sakarya'da benzinin litresi 41 lira 10 kuruşa düştü.

Motorin ise 42 lira 71 kuruşa indi.

EPDK BAŞKANI'NIN AÇIKLAMALARI
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz rafinerilerdeki kar avantajına dikkat çekerek benzin ve motorine 1 ile 1,5 TL indirim yansıtılacağını söylediği açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı: "Özellikle bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürünler, rafineriler için önemli bir kar avantajına sebep oldu. Bunun tüketicilere de yansıtılması gerekiyor. Rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderdiğimiz yazı doğrultusunda güncellemesini bekliyoruz."

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?
Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı ortaya çıkıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı bulunuyor. Hesaplanma sonucunda dağıtım firmaları tarafından uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.