Yerel seçim, muhalefet, ilçelerdeki son durumların da konuşulduğu programda Gazeteci Hüseyin Cumalı AK Parti küskünleri, AK Parti’den ayrılıp AK Parti’ye rakip olan adaylar, Hendek’te İrfan Püsküllü’nün sürecini ele alan bir konuşma yaptı. AK Parti’nin bütün ilçelerinde bir çok önemli ismin partiden ayrıldığını anımsatan Cumalı, “Bu isimler partiden gitti ama kimse bunun hesabını vermedi. Ancak sıra Hendek’e gelince ‘İrfan Püsküllü seçimi kazanırsa oklar Ali İnci ye yönelir’ bakışı ne kadar doğru!” dedi.

Cumalı, “Cumhur İttifakı kapsamında bir tek Ali İnci mi orada var! Neden diğer vekiller Hendek’te gezmiyor! Bun Ak Parti’li partiden ayrılırken neden kimse hesap vermiyor. Burada hesap verecek ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz hesap verecek. Çünkü AK Parti’de ağa o, ön yüksekte o otuyor. Dolayısıyla partiden gidenlerin hesabını da o vermelidir. Milletvekilliği seçimlerinde Zeki Toçoğlu, Recep Hacıeyüpoğlu gibi isimler listeye konmadı. İlçe başkan adaylarında o belirleyici oldu. Meclis üyelerinde yine o belirleyici oldu. Ama  partiden gidenler konusunda her ilçenin ilçe başkanı, İl başkanı, milletvekilleri sıralamasından sonra en son Yavuz’a gündeme geliyor. Yok öyle İl Başkanı Yunus Tever’i bu konuda kenara koyuyorum” diye konuştu.

Cumalı, “Vekilliklerde, adaylıklarda, meclis üyeliklerinde Ali İhsan Yavuz en tepedeki isim ise partiden gidenler konusunda da sorumluluk onundur. Hendek’te alınacak olan sonuçta onundur. Öyle Ali İnci olası bir seçim yenilgisini yıkmakta doğru değildir” dedi. Canlı yayın sürerken bir anda cep telefonu çalan Hüseyin Cumalı, “Ali İhsan Yavuz arıyor” diyerek telefonu açtı. Danışmanlarının kendisini uyardığını belirten Yavuz canlı yayında Hendek olayına değindi. Yavuz: “Hasan Serdar Baykal'ın biraz yanlış, az kalan açıklamaları vardı. Hatta, Yunus Tever başkanım gerekli açıklamaları yapalım dediğinde gerek yok dedim.

O görevden alınmanın vermiş olduğu kaygıyla biraz abarttı” dedi.

Yavuz, “Biz burada daha doğru bir kurgu oluşturmak adına, daha net iş yapmak adına, daha şüphelerden uzak bir duruş sergilemek ve kolektif bir ruh sergilemek adına Hasan Baykal'ın doğru olmayacağını düşündük. Birazcık dağınık hareket edildiğini fark ettik. Sen bizim kardeşimizsin dedik. Ama bizim Hendek'te daha sağlam bir duruş sergilememiz gerekir dedik ve bize yardımcı ol ifadelerini kullandık. Biz bu şehrin idolleri olduğumuz için bu konuda bizzat kendimiz görüştük. Orada daha sağlam bir şekilde sahaya basmamız gerekiyor. Tıpkı, Adapazarı, Serdivan ve Taraklı gibi” diye konuştu.

Yavuz, “Her şey çok belirli bir şekilde işletildi. İlk kez böyle bir şey çıkmadı. Hasan Serdar Baykal kardeşimiz, laf atmayı, abartmayı uygun gördü. Senin teşkilat başkanın ikinci günde, nasıl BBP'nin yanında diye adama sormazlar mı? Niye siyaset yaptığınıza önce karar vermeniz gerekiyor. Siyaset yapmanız sadece koltuğu ele geçirmek anlamına geliyorsa Hendek'teki gibi yaparsanız. Ben bu işe bir dava nazarıyla bakıyorum. Recep Tayyip Erdoğan'ı da davamızın lideri olarak görüyorum” dedi.

Yavuz’un açıklamalarının ardından cevap hakkını kullanan Hasan Serdar Baykal da canlı yayına telefon bağlantısı ile katılarak açıklamalarda bulundu. Baykal: “Görevden bir gün sonra istifam istenildiğinde, Yunus Tever ‘Hasan biz seninle çalışırız’ dediğinde de onu da kabul etmedim. İrfan Püsküllü'de bana liste başını teklif ettiğinde onu da kabul etmedim.

Ben kendi işime geri döndüm, mesleğimin başındayım. Amaç burada makam mevki değil.

2019 seçimlerinde Tugut Babaoğlu istifa edip BBP'ye geçtiler. O zaman bunlar değerlendirildi mi? Ali İhsan Bey bunları değerlendiriyor mu?” dedi.

Baykal, “Bence Ali İhsan Bey'in bu hareketi en çok İrfan Püsküllü'ye yaradı.

Açıklamalarım, bence gayet şık bir hareket olduğunu düşünüyorum. Burada kimsenin, milletvekillerinin haberi olmadan böyle bir şey yapılıyor. Ben biliyorsunuz atandığımda Ali İhsan Bey beni istemiyordu. Karşıma aday çıkardığında 106 oy aldılar ben 200'den fazla oy aldım. Turgut Babaoğlu için çok çalıştık. Ali İhsan Bey'e seçim için ‘SKMyi bize verin. Biz yönetin dediğimde ‘seçim bizim için önemli değil güçlü görünelim yeter’ cevabını verdi” diye konuştu.

Baykal, “Ben size onların günlük çalışma programlarını atsam, saat 12:00'de öğle namazı 14:00'ye kadar 14:00'den 16:00'de kadar maç, 16:00'de istirahat. Sanki maça çıkacağız.

Bakın Yusuf Alemdar'ın programına dinlenme diye bir şey yok. Hasan Serdar Baykal, Ali Kemal Sofu'nun kazanması için her şeyi yaptı diyebilir mi? O onun cevabı. Ben bir şey diyemem. Turgut Babaoğlu'nun kazanması için Hasan Serdar Baykal her şeyi yaptı mı? Bu soruyu Babaoğlu cevaplayabilir. Ona sorun” ifadelerini kullandı.

Karapürçek Belediye Başkanı Çoruhlu, Büyükşehir Meclisi'nde başında sarıkla dikkat çekti Karapürçek Belediye Başkanı Çoruhlu, Büyükşehir Meclisi'nde başında sarıkla dikkat çekti

Gazeteci Safa Polat ise partiler arasındaki diyalogları canlı yayında deşifre eden  Hasan serdar Baykal’a tepki gösterdi.