Geyve Belediyesi tarafından Yöresel Ürünler Üretim Merkezi içerisine kurulan laboratuarda çalışmalar yapan Kimyager Fatih Öztürk müjdeli haberi verdi. Çiftçinin olgunlaşmadan tekleme yaptığı ayvadan pektin üretmeyi başardı. AK Parti Sakarya Milletvekili Murat Kaya ve Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay ilçede yetişen sebze ve meyveden üretilecek pektin için Kimyager Fatih Öztürk ile kamera karşısına geçerek aylardır süren çalışmadan sonuç alınmasının haklı mutluluğunu yaşadılar.

TİCARİ ÜRETİMİ YOK

Petkin üretimi birçok üründen yapılıyor. Ayvadan ilk kez Geyve’de üretildi. Ülkemizde gıda sektöründe 700 bin ton civarında pektin tüketiliyor. Kıvam artırıcı ve jelleştirici özelliğe sahip olan pektin, hali hazırda ticari olarak ülkemizde üretilmiyor. Gıda üreticileri pektin maddesinin tamamına yakınını yurt dışından satın alıyor. Genç Girişimci Fatih Öztürk, Geyve’de üretilen meyve ve sebzeden elde edilecek pektini ticari olarak piyasa süreceklerini söyledi. 

SIFIR ATIK PROJESİ OLDU

Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay yerli ve milli pektin üretimiyle ilgili yaptığı değerlendirmede “Belediye tesisimizde kurduğumuz laboratuvarda pektin üretimi gerçekleşti. Ayvadan ilk kez pektin üretilecek. İlçemize, şehrimize ve ülkemize yarar sağlayacak bir buluşa katkı vermenin mutluluğunu yaşıyorum. Petkin üretimiyle aynı zamanda sıfır atık kampanyasına da üstüne para kazanarak katkı sunmuş olacağız. Çiftçimizin ürettiği her ürün para eder hale gelecek. Şimdi tesisleşip petkini ticari olarak üretmek için çalışmaya başlıyoruz” dedi.
“HERKES KAZANACAK”

Yüce: “Gelecek yıl doğanın kalbinde daha fazla hemşerimizi ağırlayacağız” Yüce: “Gelecek yıl doğanın kalbinde daha fazla hemşerimizi ağırlayacağız”

AK Parti Sakarya Milletvekili Murat Kaya “Geyve ilçemizde şimdiye kadar birçok ilk yaşandı.  Petkin üretimiyle de bir ilk yaşanıyor. Gıda endüstrisinin yurt dışından temin ettiği önemli bir katkı maddesi ilçemizde üretilecek. Bunun gururunu yaşıyoruz. Çiftçimizin teklediği ayvadan rüzgarda yere dökülen bütün sebze ve meyvemiz artık satılabilecek. Petkin katkı maddesiyle çiftçimiz kazanacak. Yurt dışına paramız gitmeyeceği için ülkemiz kazanacak. Kısaca herkes kazanacak” dedi. Milletvekili Kaya süreçte emeği geçenlere teşekkür etti.