AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek şiddet mağduru olan kadınlarla ilgili çalışmaları canlı yayında gazetecilere aktardı. Kadına şiddetle ilgili geniş kapsamlı Çalıştay yapıldığını anıtsan Atabek, “Coğrafya kadına şiddette değişkenlik gösteriyor. Ve bütün toplumlar bununla uğraşıyor” dedi.

TV 264 ekranlarında gazeteciler Hakan Turhan, Safa Polat ve Hüseyin Cumalı’nın sorularını yanıtlayan şiddetin bütün dünyada olduğunun altını çizdi. Şiddetle ilgili olarak Türkiye’de önemli adımlar atıldığını ve kadına şiddetin katalog suçlar arasına alındığını belirten Atabek, “Sizin ailenizde, akrabalarız da olmasa bile mutlaka mahallenizde şiddet vardır. Bizler araştırma komisyonu olarak şiddetin her türlü önlenmesi için yoğun çalışma yaptık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şiddete yönelik söylemlerinin çok önemli olduğunu belirten Atabek, bütün illerin katıldığı geniş kapsamlı Çalıştay yapıldığını anımsattı. Kadın-Erkek eşitliğini yanı sıra kadınlar arasında bile eşitlik olmadığını belirten Atabek, “Şükürler olsun bizim iktidarımız zamanında bu ayrım da ortadan kalktı” dedi. Sağlıkta şiddetle ilgili de önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Atabek, “Komisyon olarak çalışmalarımızı bitirdik. Ve bu çalışmanın raporuyla ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyoruz” dedi.

Matur: Arkadaşlarımızı rahmetle anıyoruz Matur: Arkadaşlarımızı rahmetle anıyoruz

İçişleri Bakanlığı’nın KADES uygulamasının önemine işaret eden Atabek, “Şu ana kadar 3 milyonu geçen KADES indirimi var. Bu önemli bir rakamdır. İspanya’da herkesin indirdiği bir sistem var. Oysa bizim KADES sistemi bir tek kadınlar için ve bu çok önemlidir. Biz bir gün Ankara’da bütün kadınlar oturduk ve KADES’e batkı. Polis hemen geldi” dedi.