Ücretlerde artış yapıldı, emeklilerin aylığında da yapıldı ama ne yazık ki asgari ücret rakamlarına ulaşılamadı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi 2 bin yılı sonrası emeklinin ekonomik koşularını iyileştirmek için yaptığı düzenlemeleri yürürlüğe koymuştu. Yüzde 25 oranında zam yapılmıştı. 2 bin sonrası emeklilerin en düşük aylığını 2 bin 500 TL'ye çıkararak bu rakamın üzerine yüzde 25 gibi zam oran uygulandı. Birçok emeklinin aylığı 3 bin TL'yi görmedi.

Emeklilerin geçim sıkıntısı maalesef yine yeterince çözülemedi, beklentileri başka bahara kaldı. Çünkü hayat pahalılığı en çok emeklileri zorluyor. Çalışan kesimin aylıkları 51’in üzerinde zam yapılarak eski asgari ücret 2800 TL'den 4 bin 253 TL'ye çıkarıldı. Evet, çok iyi oldu ama bu aylıklarla bu rakam piyasada artan ürünler nedeniyle asgari ücreti kısa sürede eritti. Elektrik faturaları 300-400 TL'ye dayandı. Doğalgaz 600-700 TL'den aşağı rakamlar düşmüyor.

Üreticiden domates 2 TL 2 buçuk TL den alınıyor. Pazarda 4 ya da 6 TL arasında satılıyor. Üreticiden pazara gelen ürünlerde aracılar yolu ile rakam yükseldikçe yükseliyor. Çiftçi kazanamıyor, zorlanıyor asgari ücretli aylığı artı sevinirken iğneden ipliğe gelen zamlar karşında eriyen aylığına yansıyor. Emeklilerin emekli aylığının geçinebileceği bir düzeyde olmasını beklerken asgari ücretin altında kalan emekli aylıkları eskiden olduğu gibi asgari ücret arasında büyük fark sürüyor. Avrupa’da emekliler her yıl çeşitli ülkelere giderek tatil yaparken ülkemizde emekliler ev kiraları faturalardaki zamları ödeyebilmek için bir işte çalışmak zorunda kalıyorlar.

Ev kira ücretlerine taban fiyat getirilmeli. Herkes rastgele ev kirası iş yeri kirası belirlememeli. Metrekareye göre kira değeri taban fiyat getirilmeli. Emlakçıların komisyonu kayıt altına alınarak devletin yasal ve makul rakam belirlemesi yerinde olur kanaatindeyim.

Emeklilere gerektiği kadar ya da asgari ücret kadar zam uygun görülmez iken muhtarların aylıkları asgari ücret 4 bin 253 TL'ye çıkarıldı. Peki, vatandaşlar muhtarlıktan yapacağı tüm işlemleri E-devlet üzerinden yaparken muhtarların elbet ki mahalle ve çevrede kamu görevleri var. Aldıkları aylıkları çok düşüktü muhtarlarında hakkı teslim edilmiş oldu. Emeklilerinde hakkı teslim edilerek emekli aylıkları asgari ücret ile sabitlenmelidir.

Her gün sabah erken işe giderek emek harcayarak 25 yıl boyunca sigorta primi ödeyerek ülkemizde emek harcayan tüm Emeklilerde tatil yapabilmeli. Emeklilerde yurt dışına çıkarak tatili yapabilmeli. Emekli yeniden çalışmaya muhtaç edilmemelidir.