Nadir Kurtulan

İYİ Parti’de son gelişmelerin ele alındığı programda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır arasındaki gerginlik ve bu gerginlikle birlikte İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Serdip Dokumacı’nın yönetim kurumuyla birlikte istifası masaya yatırıldı. Genel Başkan Akşener ile Milletvekili Dikbayır arasında ‘banka hesapları incelensin’ ne kadar giden iddialar serisinde partinin ülke genelinde olduğu gibi Sakarya’da da büyük kan kaybı içinde olduğunu anımsatan gazeteciler, İl başkanı Dokumacı’nın ilçe başkanlığından başlayarak il başkanlığı sürecinde de çok iyi çalışmalar yaptığına vurgu yapıldı.

Milletvekili Ümit Dikbayır’ın ilk dönemlerinin gayet iyi olduğunu anımsatan gazeteci Hüseyin Cumalı, “Dikbayır milletvekili olduktan sonra çok iyi diyaloglar ve Sakarya için çalışmalar yaptı. Ama son 2 yılda ne olduysa Ümit Dikbayır çok değişti. Bir ego geldi. Seçim zamanı genel başkan Meral Akşener’in mitinginde bütün Atatürk Bulvarı’nı, yeni camiyi, Adnan menderes Caddesi’ni, şehrin her yerini kendi poster ve ilanlarıyla donattı. Bir tek kendisi mi vardı!  Şimdi ise genel başkan ile arası açıldı. Faturası ise İl başkanı Serdip Dokumacı’ya kesildi. Böyle bir fatura olur mu!” diye konuştu.

İl Başkanı Serdip Dokumacı’nın vekil Dikbayır ile arası iyi olduğu için görevden alınmak istendiğini belirten Cumalı, “Dikbayır’a yakın kim vara görevden almak için harekete geçildi. İl başkanı Dokumacı’ya ‘sen Adapazarı belediyesi başkan adayı ol. Bizde yönetimi görevden alalım’ dendi. Serdip Dokumacı adamlık yaptı. Dik durdu ve yönetimini satmadı ve istifa etti. Yönetimle birlikte makamını da bıraktı. Şimdi burada kim kaybetti! Parti kaybetti, Ümit Dikbayır kaybetti, Selçuk Kılıçaslan kaybetti, genel başkan kaybetti. Önümüzde yerel seçim var. Bakalım aday bulabilecekler mi! Bu tablo da kim aday olmak ister! Kim kaybedeceği seçime girmek ister!” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Dr. Cihan Kolip’in aday gösterildiğini anımsatan Cumalı, “Cihan Kolip’i aday yaptılar. Seçim sırasında Kolip’e destek olmadılar. Yalnız bıraktılar. Bu nasıl iştir! İl Başkanı Dokumacı oldu. çalışkan ve herkesin takdir ettiği bir isim olan Dokumacı’yı da istifa ettirdiler. Eski başkan Fatih Aygün de istifa etti. Peki ama böyle bir ortamda yerel seçimlerde kim aday olmak ister! Nasıl olacak. Ayrıca Selçuk Kılıçaslan’ı seçimlerde gördük. Kendi bölgesi olan Karasu, Kocaali kısmen Ferizli’de sandığa gömüldü. Şimdi Ankara’da söz sahibi olan Selçuk Kılıçaslan için ‘Dikbayır ve Dokumacı yı da o yedi’ deniyor. Nasıl olacak! İYİ Parti çok kaybetti çok” dedi.

CHP Genel Başkanlığı’na Özgür Özel’in gelmesiyle birlikte CHP’nin artık sahada yerel secime asılacağını belirten gazeteciler, Parti Meclisi (PM) üyesi olan Ecevit Keleş’in artık belirleyici rol üstlendiğini belirttiler. CHP’de çok önemli görevlerde bulunan Engin Özkoç’un yeni dönemde olmayacağını anımsatan gazetecilerden Hüseyin Cumalı, “Seçim öncesinde kurulan 6 masa zamanında İçişleri Bakanı olacak denen Engin Özkoç şimdi üye oldu. Kimse şunu da unutmasın ki Engin Özkoç CHP’de önemli makamlarda bulundu. Olabilir, siyaset böyle bir şey. Ayrıca kimse Engin Özkoç’u yok saymasın. Küllerinden doğar” dedi.

CHP Sakarya Milletvekil Aşça Taşkent’in demokrasi ve kavgadan yana olmadığını anımsatan Cumalı, “İl başkanlyığı seçimine bakın. Milletvekili Ayça Taşkent karışmadı. Ayça Taşkent demokratik ve uslaşıcı bir siyaseti benimsiyor. Yerel seçime doğru giderken artık adayları Milletvekili Ayça Taşkent, İl Başkanı Oğuz Can Curoğlu, PM Üyesi Ecevit Keleş belirleyecektir. Büyükşehir için adı geçen Engin Özkoç olur mu,olmaz mı! Ona bakacağız” dedi. Raif Ugan ise hafta içinde il başkanı Oğuz Can Curoğlu ile yaptığı görüşmeyi ve aldığı cevapları canlı yayında aktardı.

Program sürerken Arifiye Belediye Başkanlığı’na aday adayı olacağını sosyal medya hesabından açıklayan Remzi Adıyaman’ın sözlerine yer veren gazeteci Hüseyin Cumalı, “Remzi Adıyaman’ın ilk aday adayı olacağını bu programda ben  söyledim. Şimdi aday adaylığını açıklayacağını da ilk kez ben söylüyorum. Adıyaman 12 Kasım 2023 saat 14.00’de resmen aday adaylığı başvurusu yapıyor. Basından olan, içimizden biri olan Hüseyin Remzi Adıyaman’a başarılar diliyoruz” dedi.

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemldar’ın gaçen hafta Instagram’da yayın yapan fenomen Fuat Koçer’e ilk kez “aday adayıyım” açıklamasını yaptıktan sonra bu kez de ilk resmi ziyaretini AK Parti Sakarya İl Başkanı Yusuf Alemdar’a yaptığını anımsatan moderatör Hakan Turhan, “Ne diyorsunuz” sözleri üzerine gazeteciler görüşlerini açıkladı. Raif Ugan iki haftadır gelişen süreci anlattığı o anlarda Hüseyin Cumalı ise, “Doğal aday Sakarya Büyükşehir belediye Başkanı Ekrem Yüce, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran ve Kahramanrmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Rüstem Keleş şu an için ismi geçen aday adayları” dedi.

Önümüzdeki 22 Kasım veya 29 Kasım tarihlerinde  Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağını belirten gazeteciler, bu zamana kadar aday adaylarının sahada çalıştığını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin anketlerde çıktığını anımsatan Hüseyin Cumalı, “Şu ana kadar yol kazası olmayan, şehirde vatandaşın sevdiği ve saydığı bir isim olan, çalışkan ve anketlerde çıkan Ekrem Yüce önde gidiyor. Tabi kimin aday olacağına Cumhurbaşkanı karar verecek ama böyle bir tablo var. Birde Rıdvan Duran adaylık için izin alıp almadığını bilmiyoruz. Duran şu anda tecrübeli bir bakan yardımcısı ve belki kendisine izin vermeye bilirler” dedi.

Seçimin en hareketli ilçelerinden olan Serdivan’da ise yoğun bir çekişmenin olduğunu belirten gazeteciler, kimin aday olacağını merakla beklediklerini dile getirdi. Arifiye’de de Serdivan gibi sağlam bir yarış olduğunu belirten gazeteciler, yarışın bütün hızıyla sürdüğünü belirtti.