Nadir Kurtulan

Peki ama Hasan Alişan sende vicdan var mı! Peki ama Hasan Alişan sende vicdan var mı!

Sakarya’nın en ateşli tartışma programı olan Gazeteciler Soruyor, her zaman olduğu gibi Cuma günü saat 21.00’de TV 264 ekranlarında canlı olarak yayınlandı. Moderatörlüğünü Hakan Turhan’ın yaptığı programda gazeteciler Safa Polat, Raif Ugan ve Hüseyin Cumalı gündemi değerlendirdi. Gazeteci Hüseyin Cumalı’nın boynuna, kollarına fındıktan yapılan kolyeler taktığı, eline ise fındıktan yapılan bir tespih aldığı programda hayli hararetli tartışmalar gece boyunca sürdü.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin Sakarya’da heyecan verdiği kadar vatandaşların umudu haline gelen konut müjdesinin ele alındığı ilk bölümde gazeteciler projenin kentte büyük takdir topladığını belirtti. Gazeteci Safa Polat ilk etapta yapılacak olan 240 konutun tamamlandıktan sonra Başkan Ekrem Yüce’nin yeni konutlar için kolları sıvayacağını anımsattı. Konut A.Ş. aracılığıyla yapılacak konutların deprem bölgesi olan Sakarya için çok önemli bir fırsat olduğunu anımsatan Raif Ugan ise Başkan Ekrem Yüce’yi tebrik etti. 

Sakarya’da müteahhitler tarafından yapılan konutların yüzde 80’nin dar gelirli vatandaşların alacağı konut statüsünde olmadığını anımsatan gazeteci Hüseyin Cumalı ise, “Başkan Ekrem Yüce’nin son 1 ayda verdiği müjdeler ve icraatlarıyla vatandaşta bir heyecan var. Özellikle Konut A.Ş. tarafından halka yönelik yapılacak olan konutlar büyük ilgi gördü. Sakarya’da şu anda vatandaşlar bunu konuşuyor. Başkan Yüce ilk etaptaki 240 konuttan sonra yerel seçim sonrasında da yeni konutlar yapması lazım. Çünkü vatandaşın bu yönde beklentisi çok büyük ve önümüzdeki dönemde de yeni konutları Ekrem Yüce’nin hayata geçirmesi gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’de ünlü Tesla’nın patronu iş insanı Elon Musk ile yaptığı görüşme sonrasında Tesla’nın Türkiye’ye bir fabrika kurmasının gündeme gelmesinden sonra SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un yaptığı çağrı gazetecilerin 2. konusu oldu. SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un çıkışına destek veren gazetecilerden Hüseyin Cumalı, "Tesla Türkiye’ye gelse bile Sakarya’ya gelmez. Çünkü Tesla’yı şehre kazandıracak milletvekillerimiz yok. Daha önce SATSO eski başkanı Mahmut Kösemusul ‘Otomobil şehri Sakarya’ sloganıyla yaptığı çalışmaları da hatırlıyorum. O zamanda vekiller icraat yapmadı. Şimdi de yapmaz” diye konuştu. Sakarya’daki OSB’lerin durumunu gündeme taşıyan Hüseyin Cumalı, “Çevreye saygılı sanayi gelsin ama bunlar Organize Sanayi Bölgeleri içinde yer alsın. Bunların kontrolleri böyle daha sıkı olur” diye konuştu.

Programın 2. bölümde ise Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) önümüzdeki ay yapılacak olan kongresi gündeme damgasını vurdu. Adaylığını açıklayan Ergün Özkan, Oğuz Can Curoğlu ve Kamil Özkan arasında geçmesi beklenen kongreyle ilgili görüşlerini açıklayan gazeteciler, kimin kimle hareket ettiğini kendilerine gelen bilgi akışına göre değerlendirdi. Gazeteci Hüseyin Cumalı ise o anlarda gazetecilik anlamında bir bomba patlattı. Kendisini ziyaret eden CHP’nin önemli isimlerinden Kamil Özkan’ın ‘Ecevit Keleş il başkanlığından milletvekilliği için istifa etti ama bunu kamuoyundan sakladı’ iddiasını gündeme taşıyan Hüseyin Cumalı, “Eğer bu doğruysa hem etik değil, hem de Ecevit Keleş’e hiç yakışmadı” dedi.

Safa Polat ile Raif Ugan’ın ısrarla CHP Sakarya eski İl başkanı Ecevit Keleş’in o gün iyi bir siyaset yaptığını, bunun siyasette normal olduğunu savunmasıyla deliye dönen Hüseyin Cumalı, “Bunun nesi normal, bunu delegeye nasıl yapar, seçmene nasıl yapar, bize nasıl yapar! Keleş iyi çalışıyor diye biz burada kaç program kendimizi patiska gibi yırttık. Keleş’i aylarca savunduk. Keleş’e haksızlık yapıldığını savunduk. O ise bizi sazan gibi gezdirmiş. Bize sarmalı sazan taktiği yapmış. Böyle siyaset olur mu! Çok ayıp etti. Eğer bu doğruysa bu saatten sonra Ecevit Keleş’in haberlerine her zaman kuşkuyla yaklaşırım” diyerek isyan etti.

Programın başından sonuna kadar gazeteci Hüseyin Cumalı’nın boynuna, kollarına fındıktan yapılan kolyeler taktığı, eline ise fındıktan yapılan bir tespih görüntüleri programa damgasını vurdu. Moderatör Hakan Turhan’ın “Neden böyle geldin” sözleri üzerine Cumalı,” Benim fındığım var. Ben fındık ağasıyım. Fındıklarımı satıp Halk54 Televizyonu açacam. Onun için böyle geldim. Rabbime hamd olsun fındığım var. Sıkıntı yok” dedi. AK Parti Sakarya Milletvekili ve FİSKOBİRLİK Başkanı Lütfi Bayraktar’ın ülkede gündem olan “Bu çalışma için vekil maaşı yetmiyor, Rabbime hamd olsun fındığım var” sözlerini hatırlatan Hakan Turhan’ın sorusu üzerine Cumalı, “Böyle ayıp olur mu!” dedi.

Türkiye’de insanların 7 bin 500 TL emekli maaşı, 11 bin 402 TL asgari ücret aldığı bir ülkede 73 bin küsur milletvekili maaşı, 67 bin küsur Fiskobirlik başkanı maaşı, en az 7 bin 500 TL emekli maaşı, toplanda ise 150 bin civarında sabit ücreti olan bir milletvekilinin “maaşımızı yetmiyor. Rabbime hamd olsun fındığım var” sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Cumalı, “İnsanlar 1 domatesi alırken, bir ekmeği alırken, Büyükşehirlerde 5 kuruşu hesaplarken en az eline 150 bin TL geçen bir milletvekili bunu nasıl  konuşur! Allah adama sorar” dedi.

Gazeteciler Safa Polat, Raif Ugan ve Hakan Turhan’ın Milletvekili Lütfi Bayraktar’ı savunmasıyla iyice gerilen gazeteci Hüseyin Cumalı, “Emekliler ne yapsın! Asgari ücret alanlar ne yapsın! Yapmayın, günahtır. İnsanların sinir uçlarıyla oynamayın. İnsanların akıllarıyla oynamayın. Emekli, asgari ücretli komik paralar alırken, böyle konuşmak doğru m! Allah adama sorar” dedi.