2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı başlaması dolayısıyla Adapazarı Şehit Ahmet Akyol İlkokulu’nda ilk öğretim haftası programı düzenlendi.

Düzenlenen Programa, Vali Yaşar Karadeniz, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Cumhuriyet Başsavcı İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, İl Jandarma Komutanı Nejdet Karaca, Milli Eğitim Yöneticileri, Veliler, Öğrenciler ve şehir protokolü katıldı.

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün Sakarya’mızda resmî ve özel toplam 793 okulumuzda örgün eğitimde 227.692, yaygın öğretimde 20.105 olmak üzere toplam 247.797 öğrencimiz ve yaklaşık 15.000 meslektaşımızla yeni bir eğitim-öğretim dönemine başlıyoruz.

Yavrularımız; okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmanın heyecanı; bizler de onlarla buluşmanın mutluluğu içindeyiz. 

TÜBİTAK’tan Sağlık Bilimleri Fakültesine Bir Proje Desteği Daha TÜBİTAK’tan Sağlık Bilimleri Fakültesine Bir Proje Desteği Daha

Öncelikle 2023-2024 Eğitim-Öğretim Döneminin öğrenciden öğretmene, veliden idareciye, kantin işletmecisinden servis şoförüne kadar tüm eğitim paydaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. 

Bildiğiniz üzere eğitim bir süreçtir ve bu sürecin başarıya ulaşması, tüm eğitim paydaşlarının büyük özveri ve çabasıyla mümkündür. Bakanımız Sayın Yusuf Tekin de bu konuda; veli, anne, baba, öğretmen, kamu ve sivil toplum kuruluşları ile hep beraber toplumsal bir eğitim seferberliği ilan etmenin gerekliliğini ve kendi üzerimize düşeni yapmamız halinde bu sürecin çok iyi ilerleyeceğini belirtmiştir.

Sevgili öğrencilerimizin en güzel ortamlarda eğitim görmeleri; eğitim çalışanlarımızın en verimli ortamlarda çalışmaları bizim önceliklerimizdendir.

Okullarımızı 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılına hazırlamak için her yıl olduğu gibi bu yıl yine yaz boyunca çalışmalarımız devam etti. 2023 yılında İlimiz genelinde toplamda 92 derslikli 6 yeni okulumuzun yapımı tamamlandı. Yapımı devam eden 59, yapımı planlanan da 11 okulumuz bulunmaktadır. 109 okulda da yaklaşık 43 milyon TL maliyetle onarım çalışması yapıldı.

Bakanlığımızın genelgesi doğrultusunda obezite ve dijital bağımlılığa karşı tedbir mahiyetinde öğrencilerimizin tabii ortamlarda arkadaşlarıyla uyum içerisinde oynayarak sosyal yönlerinin gelişmesine ve okul içindeki vakitlerini daha iyi değerlendirebilmeleri amacıyla okul bahçelerimizi çocuklarımız için daha keyifli etkinliklere imkân tanıyacak alanlar hâline getirmeye devam ediyoruz.

Temel eğitim kurumlarında öğrencilerimizin güne dinç, neşeli, zinde başlaması ve sağlıklı yaşam için alışkanlıklar edinmesi için imkân dâhilinde sınıflara geçmeden önce kısa bir süre de olsa kültürfizik hareketleri yapılması için planlamalar yapıyoruz. Velilerimizin okul içinde bulunmalarının pedagojik olarak doğru olmadığı göz önünde bulundurularak gerekli tedbirleri alıyoruz.

Velilerin okul ziyaretleri ve öğretmenlerle görüşmelerinin daha nitelikli, düzenli ve sağlıklı olması adına okullarımız tarafından planlamalar yapılıyor, ziyaretler için eğitim-öğretim faaliyetlerini aksatmayacak şekilde zaman çizelgesi oluşturuluyor.
Öğrencilerimizin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmamaları ve bu türden cihazlarla sınıfa girmemeleri için de önlemler alıyoruz. Öğrencilerimiz cep telefonlarını teslim ederek sınıflara girecekler, öğretmenlerimiz de bu konuda öğrencilere örnek teşkil edecekler. Eğitim-öğretimi sekteye uğratan bir durum olan okul devamsızlığı ve sınıf tekrarı konusunda da çalışmalarımız ciddiyetle sürüyor.

Bakanlığımızca bu yıl da eğitimde fırsat eşitliği dahilinde ilimizde ücretsiz olarak dağıtılan yaklaşık 2 milyon ders kitabı kıymetli öğrencilerimizin istifadelerine sunulmak üzere sıralarında hazır hâlde onları bekliyor. Ayrıca 8 ve 12. sınıflara yönelik hazırlanan yardımcı kaynak kitaplar önümüzdeki süreçte öğrencilerimize ulaştırılacak.

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projelerde Türkiye Yüzyılı’nın kilit taşı evlatlarımızın, milletimizin istikbale dair hedeflerini gerçeğe dönüştürmeleri yolunda akademik olarak başarılı olmalarını sağlamanın yanında onları yetenekleri doğrultusunda yetiştirmeyi, en az bir sanat dalı ve bir spor dalıyla ilgilenmelerini hedefledik. Bu hedefle yeni eğitim-öğretim yılında da Valiliğimiz himayesinde yürüttüğümüz Kitap Sakarya projemizle öğrencilerimize okuma alışkanlığı kazandırmaya, NEHİR projemizle onları akademik başarıya, Bilim Sakarya projemizle bilim ve teknolojiye, Spor Sakarya projemizle spora, Sanat Sakarya projemizle sanata yönlendirmeye ve diğer projelerimizle öğrencilerimizin bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif yönden gelişimlerine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. 

Öğrencilerimizin sınıflarına girmek için sabırsızlandıklarını görüyorum. Bu yüzden Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’e, milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce’ye, kaymakamlarımıza ve ilçe belediye başkanlarımıza eğitime verdikleri desteklerden ötürü teşekkür ederek sözlerime son veriyor; yeni eğitim-öğretim yılının ülkemize ve ilimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Saygıyla ve muhabbetle hepinizi selamlıyorum."

4732c6f7-708d-497f-a46a-e2d06a27f987