Tarım ve Orman Bakanlığınca, Ramazan ayı boyunca denetimler tüm Türkiye’de olduğu gibi Sakarya’da da gerçekleştirildi.

Bu çerçevede ekipler et üretimi ve satışı yapılan işletmeler ile lokantalardaki kırmızı et ürünlerinden numuneler alarak incelemeler yaptı.

Lokanta ve firmalarda at ve eşek eti bulundu

Yapılan incelemeler neticesinde şehirde sucuk üretimi yapan bir firmanın üretim yeri ve satış ofisinde, bir et firmasının satış ofisinde ve 4 lokantadan alınan numunelerde at ve eşek eti tespit edildi.

2 üretim ve satış firması ile 4 lokantaya en üst sınırdan cezai işlem uygulandı.

Öte yandan haklarında, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Mevzuat gereği tek tırnaklı et ürünleri satan iş yerlerine kapatma ya da mühürleme işlemi ise uygulanmadı.

Şoför esnafı hayırlı olsun ziyaretinde zam talebinde bulundu! Şoför esnafı hayırlı olsun ziyaretinde zam talebinde bulundu!

İnsan sağlığını tehlikeye sokan olay şehirde şok etkisi yaratırken, ortaya çıkan skandal sonrası Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Levent Büyükdemir açıklamalarda bulundu.

Medyabar'a konuşan Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Levent Büyükdemir, herhangi bir karışıklık olmadan söz konusu üretim ve satış yerlerinin bunu bile bile yaptığını ve vatandaşa bile bile yedirdiğini ifade etti. Büyükdemir, “Merdiven altı kasaplarda kesilen etler ucuz diye hem sucuk olarak değerlendiriliyor hem de lokantalara satılıyor. Fiyatların yükselmesinden dolayı böyle yollara başvuruyorlar” diye konuştu.

Kaçak et fiyatlarının ucuzluğuna dikkat çeken Büyükdemir, “Normalde kasapta 500-600 TL olan eti bu işletmeler kar etmek amacıyla çok daha ucuz fiyata alıp müşterilerine yediriyor. Denetimler sık sık yapılıyor ancak görüyoruz ki yetersiz kalıyor” ifadelerini kullandı.

Sakarya’daki kasapların güvenilir olduğunu ifade eden ve yapılan denetimlerden tüm kasapların sorunsuz bir şekilde geçtiğini ifade eden Büyükdemir, “Sakarya’mızda 6 tane mezbaha var. Burada kesilen etler kasaplara ve lokantalara dağıtılıyor. Tüm etlerin raporları, nereden gelip nereye gittikleri belgeleniyor. Vatandaşlarımız güvenilir mahalle kasaplarından alışveriş yapsınlar” dedi.