Nurettin Eryılmaz

2001 yılında çıkardığı Kuş Foli şarkısıyla ünlü olan 'Kont Adnan' adı ile tanınan Karadeniz müziği sanatçısı Adnan Yılmaz, sokak hayvanlarıyla ilgili çıkacak yasa ve tedbirlerle ilgili HALK54'e konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kurban Bayramı paylaşımı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kurban Bayramı paylaşımı

Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve koruma altına alınması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Uyutma olmaz, sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasından yanayım. Yani çok sokak hayvanı var. Biz bakamıyoruz ki. İstanbul'da, Tepeören tarafında yol üzerinde aşırı köpek var. Adam evine alıyor, bir defa bakıyor, sonra sokağa bırakıyor. Aslında ben hayvanları çok seviyorum ama sokaklarda olmaları kötü. Çocuklara ve insanlara saldırıyorlar. Bence kısırlaştırılması daha güzel ve onlara özel parklar yapılması da güzel bir şey." dedi.

Hayvan hakları ve insan haklarının önemine dikkat çeken Yılmaz, ülkemizde bu konulara daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini belirtti: "Bizim ülkemizde hayvan hakları var, insan hakları da var. Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve koruma altına alınması gerekiyor." dedi.

Yılmaz ayrıca sokak hayvanları için özel alanların oluşturulması gerektiğini ve bu konuda herkesin katkıda bulunabileceğini söyledi. Yılmaz "Mesela bana de ki 10 tane yapacaksın Adnan Yılmaz, 10 tane kafes yapacaksın bana. Vur yapayım. Herkes yapar. Ama onlar dilleri yok, konuşamıyorlar. Onları uyutmak değil de kısırlaştırmak ve koruma altına almakta fayda var," diye konuştu.

Rize’de sokakta iki sürücü arasında trafikte yol verme sebebiyle çıkan kavgada silahların ateşlenmesi sonucu 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya da değinen Yılmaz, "Herkes silahlı. Kim nedir ne yapıyor her taraf yabancılar var. Gan güvenliği yok ”diye konuştu.