Ticaret Bakanlığı tarafından berber, güzellik salonu ve kuaförlerin haftanın bir günü zorunlu olarak kapatılmasını içeren karar 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sektör paydaşları tarafından Bakanlığa iletilen talep ve öneriler titizlikle değerlendirilerek, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde 18 Ağustos 2022 tarihinde karar alındığı anımsatıldı.

Devam eden süreçte kapalı olunacak günün, her ilin sektörel yapısı ve işletme profili ile tüketici tercih ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak valilikler tarafından belirlenebilmesi amacıyla sektörün geniş katılımının sağlandığı çalışmalar yürütüldüğüne ve bu çalışmaların tamamlandığına işaret edildi.

Bakanlığa gönderilen Sakarya Valiliği kararında;

“Sakarya’da erkek berberleri Pazar günü, Kadın kuaförleri ve güzellik salonlarının Salı günü olmasına, bununla birlikte Akyazı, Ferizli, Hendek ve Sapanca ilçelerinde erkek berberlerinin Pazar günleri, kadın kuaförleri ve güzellik salonlarının ise Pazartesi günleri kapalı olmasına karar verilmiştir” denildi.

Enver Gülşen sinemayı anlattı: “Bu sanat soyut zamanı somutlaştıran bir heykeltıraş…” Enver Gülşen sinemayı anlattı: “Bu sanat soyut zamanı somutlaştıran bir heykeltıraş…”

Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz imzalı olan kararda bayramlara ve düğünlere denk gelen günler içinde alınan karar şöyle açıklandı.

“Ancak; Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının kapalı olduğu günler ile ilgili olarak;  Ramazan ve Kurban Bayramına denk gelen günler dâhil olmak üzere 1 hafta öncesinde,

*Yeni Eğitim-Öğretim yılına denk gelen günler dâhil olmak üzere; 1 Hafta öncesinde

*Düğün (damat tıraşı- gelin başı) ve sünnet töreni sahipleri için davetiye ile birlikte kayıtlı olunan Meslek Odasına bilgi verilmesi hallerinde, Valilik Kararından istisna olarak iş yerlerini açabilmelerine, uygulamaya aykırı hareket edenlere, 6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 18’inci maddesinin 1'inci fıkrasının (ı) bendine göre işlem yapılmasına karar verilmiştir”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulanan Sakarya Berberler Odası Başkanı Haluk Hacıoğlu uygulamanın yerinde olduğunu ifade etti.

Kendisinin de yönetimde olduğu Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu olarak 18 Ağustos 2022 günü o dönemki Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’un yanına gittiklerini ifade eden Başkan Hacıoğlu, “Sektörden berberlerin pazar günü kapalı olması yönünde talepler vardı. Bakan bey o anda bu konuyu işleme aldı. 2 yıl gecikmeli oldu ama 1 Temmuz itibariyle genelde yayınlandı.

Dönemin Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’la yaptığı görüşmeler sonucunda berberlerin tatil gününün pazar olmasını istemiştik. Bu hafta itibarıyla da uygulama başlayacak” dedi.

DENETİMLER YAPILACAK

Karara herkes uyacak mı sorusunu cevaplayan Başkan Hacıoğlu, “Bakanlığın yayınlamış olduğu bir genelde. Yetki devletimizdedir. Onlar bu konuyu takip edecekler. Denetimler yapılacak” şeklinde konuştu. 

“TATİL YAPMA HAKKIMIZ VAR”

38 yıllık meslek hayatını olduğunu ve 24 yıldır da dükkan çalıştırdığını ifade eden Başkan Hacıoğlu, 24 yıldır pazar günleri dükkanını açmadığını söyledi. Hacıoğlu, “Bir pazarımız var. Esnafımıza al çocuğunu pazara git tatile git diyoruz. Her şeyin bir kriteri olması lazım. Müşteri bizim veli nimetimizdir ama bizim de bir gün tatil yapma hakkımız var” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

“DAYATMA UYGULAMA”

1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giren uygulamayı değerlendiren bir başka STK temsilcisi olan Kuaför ve Güzellik Salonları Esnaf Odası Başkanı Ali Ak, böyle bir uygulamanın dayatma ile olmayacağını söyledi. İçeriğinin tam olarak belli olmadığını söyleyen AK, “AVM’deki kuaför ve güzellik salonları da kapanacak mı?” diye sordu.

Kuaför ve güzellik salonlarının ayrı olduğunu ve zaten güzellik salonlarının salı günü kapalı olduğunu ifade eden AK, “Sayın valimiz bunu kabul etmedi ve hepsi aynı gün kapanacak dedi. Diğer şehirlerde güzellik salonları pazar günü kapalı. Bizim kuaförler de salı günü. Ancak burada kabul görmedi” diyerek oda üyelerinden gelen talepler üzerine salı günü kapalı olmayı tercih ettiklerini söyledi.

Alınan karardan dolayı mutlu olmadıklarını ve kararın kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade eden Başkan vekili Özlem Akyel ise, “Günümüz şartlarına baktığımızda oldukça çağ dışı. Bizler zaten bir gün izin kullanıyoruz. Ne zaman izin yapacağıma ben karar vereyim. Haftanın istemediğimiz bir günü kapanmak demek bizim için ciddi bir kayıp. Esnafın adına daha fazla karar vermeyin. Yeter” şeklinde konuştu.

Medyabar